Adaçayı’nın Faydaları | Adaçayı Nedir Nasıl Yapılır

İngilizce ismi Sage Tea olan Adaçayının faydalarını ve adaçayı nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Adaçayı Çayının 9 İnanılmaz Faydası

Adaçayı çayının sağlığa yararları arasında kaygıyı azaltma , kanseri önleme, menopoz semptomlarını hafifletme, vücudu detoksifiye etme, kilo kaybına yardımcı olma, kan şekeri düzeylerini düşürme, iştahı artırma, mideyi yatıştırma ve bağışıklık sistemini harekete geçirme gibi müthiş yararlar vardır. Fakat, Adaçayı, büyük miktarlarda tüketildiğinde tehlikeli olabilecek thujone adı verilen kimyasal bir bileşiğin ortaya çıkmasına sebep olur. Şayet herhangi kronik bir hastalığınız yoksa, özellikle de herhangi bir karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız çekmiyorsanız, yeterli miktarda adaçayı çayı tüketmenizde herhangi bir tehlike yoktur.

Adaçayı Nedir

Adaçayı çayı, Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan ve dünyanın dört bir yanında kullanılan ve oldukça sevilen bir bitki haline gelen Salvia officianalis isimli bitkinin yaprakları kullanılarak elde edilir.  Bununla birlikte, A , C, B, K ve E vitaminlerinin yanında bakır, lif, kalsiyum, demir, magnezyum gibi vücuda son derece faydalı mineraller içirir. Lezzetinin yanında, gençleştirici etkisi onu son derece popüler bir çay haline getirmiştir. Ada çayı bu gün bir çok tıbbi uygulamada kullanılan yaygın bir bitkidir.
Adaçayı’nın Sağlığa Faydaları

Adaçayı’nın stresi azaltma, obeziteyi engelleme, sindirimi hızlandırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan dolaşımını hızlandırma, uyku düzensizliklerini giderme, menopoz belirtilerini azaltma gibi oldukça mükemmel faydaları vardır.

Menopoz Belirtilerini Azaltır

Adaçayının en yaygın kullanımlarından birini menopoz belirtilerini azaltmasıdır. Özellikle sürekli olarak sıcak basması problemi ile karşılaşan kadınların düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bu çayı düzenli olarak kullanmak kişiye huzur verir, ruhu rahatlatır. 

Kilo Kaybı

Adaçayı sindirimi kolaylaştıran mucizevi bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde yediğiniz yemekleri kolay bir şekilde sindirecek ve kilo alma tehlikesinden uzaklaşmış olacaksınız. Ada çayının sadece sindirimi hızlandırmakla kalmaz, kötü kolesterole iyi gelir. İçindeki antioksidan zenginliği sayesinde yağ birikimini engeller. 

Vücudu Temizler

Karaciğer ve böbrekler için doğal bir diüretik ve uyarıcı olan adaçayı, vücuttaki toksinleri idrar yoluyla vücuttan atar. Bu da böbrek ve ciğerlerde rahatlamaya sebep olur. Adaçayı ayrıca vücudu detoksize eden bir içecektir. Vücudun yenilenmesini sağlar ve onu daha sağlıklı halet getirir. 

Diyabeti Kontrol Eder (Şeker Hastalığı)

Adaçayı, vücuttaki kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu da pankreas üzerindeki gerginliğin azaltılmasını sağlar. Ve diyabet hastalarının korktuğu glikoz ve insülin içindeki tehlikeli düşüşlerin önüne geçer. Diyabet hastası olmayanlar için ise çok etkileyici bir önleyici tedbirdir. 
Sirkülasyonu Artırır

Demirin, kırmızı kan hücrelerinde önemli bir göreve sahip bir bileşen olduğu bilinmektedir. Adaçayı çayı içerisinde bulunan önemli miktardaki demir, Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar. Böylece vücudun onarımı hızlanır. Hücrelere ve vücudun heryerine hızlı bir şekilde oksijen dağıtımı yapılmış olur.

Antioksidan Etkiler

Adaçayı, önemli miktarda antioksidan ve antioksidan enzimleri içerir. Bu yapısıyla, kronik hastalıkların giderilmesine yardımcı olur. Vücudu gençleştirir, erken yaşlanmayı önler. 

Kaygıyı Hafifletir

Adaçayı’nın rahatlatıcı özelliği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu yüzden stresli insanların düzenli olarak adaçayı içmeleri önerilmektedir. Adaçayı ruha dinginlik verirken, zihnin boşalmasını sağlar ve odaklanma sorununu ortadan kaldırır. Araştırmalar Adaçayı’nın kronik anksiyeteyi azaltabileceğini göstermiştir. 
İştahı Artırır

Adaçayı sindirim sistemini hızlandıran bu sayede iştah açan bir çaydır. Şayet iştahınız kapalı ise ve kilo almanız gerektiği halde yemek yiyemiyorsanız bu çayı denemelisiniz. Adaçayı kilolarınızı geri kazanmanızı sağlayacak mucizevi bir ilaçtır. 

Mide Rahatsızlıklarını Giderir

Adaçayı ve antioksidanlarında bulunan antienflamatuar özellikler, mide rahatsızlığını giderir ve sağlıklı bir sindirim yapılmasını sağlar . Bu bitkinin antibakteriyel ve antiviral nitelikleri, bağırsaktaki mikroflorayı dengelemeye yardımcı olabilir, bu da aşırı şişkinlik , şişkinlik, kramp ve kabızlığı giderir .

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Evde Adaçayı çayı yapmak  oldukça kolay ve masrafsızdır. Bu mucizevi çayla tanışmak için ihtiyacınız olan tek şey taze veya kuru adaçayı yaprağı. Biraz bal biraz da portakal veya limon dilimi bu eşsiz çayın daha lezzetli bir hale gelmesini sağlayacaktır. 

Malzemeler: 

  • 2 tatlı kaşığı taze adaçayı yaprağı (veya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı)
  • 1 bardak su (filtrelenmiş)
  • Bal, limon veya portakal dilimleri (tadını güzelleştirmek için)

Adım 1 – Küçük bir tencerede suyu yüksek derecede kaynatın ve kaynadıktan sonra ocaktan alın

Adım 2 – Adaçayı yapraklarını (taze veya kurutulmuş) suya ekleyin ve 5-7 dakika bekletin.

Adım 3 – Adaçayı yapraklarını ayırmak için karışımı süzün.

Adım 4 – Çayı bir bardağa dökün, bal veya limon ekleyin (istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir