En Yaygın 15 Android Problemi ve Çözümleri

Android ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Oldukça güvenli ve oldukça yaygın kullanılan bir işletim sistemi olan Android bazen bazı küçük hatalar verebilmekte. Doğru işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde bu hataları yüzde 99 oranında çözmeniz mümkün. Bu yazımızda sizler için en yaygın 20 Android problemini ve çözümlerini bir araya getirdik. Aşağıda sırasıyla, Google Play Store problemini, cihazda yeterli alan yok sorununu, Google Play Store uygulama indirme problemini, Apk yükleme sorununu, Sistemuı durduruldu problemini, dosya indirme hatasını, video oynatamama problemini, virüs sorununu, android wifi problemini, sd hafıza kartı problemini, güvenli mod problemini, telefonun açılmaması sorununu, telefonu bilgisayara bağlama problemini ve bu problemlerin çözümlerini ele alacağız. 
Google Play Store’un Kendi Kendine Kapanıyor | Google Play Store Açılmıyor

En çok karşılaşılan Google Play Store problemlerinden biri de Google Play Store’un kendi kendine kapanması sorunu. Bu sorunu çözmek düşündüğünüzden kolay olabilir. Şayet Google Play Store’a giremiyorsanız veyahut girdikten hemen sonra kendi kendine kapanıp uygulamadan çıkıyorsa yapmanız gereken aşağıdaki talimatları takip etmek.

Bu problemin kaynağı genel olarak önbellektir. Ve önbelleği silmeniz durumunda bu problemin çözümünü sağlamış olursunuz. . Android’in çoğu sürümünde genellikle aynı adımlar takip edilir. Sırasıyla aşağıdaki talimatları takip edin;

– Ayarlara girin

– Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisini seçin

– Uygulamalarınız arasında gezinin ve Google Play Store’u bulun

– Google Play Store’a basın ve karşınıza çıkacak ekranda ” Önbelleği Temizle ” seçeneğine tıklayın. 

– Ardından telefonunuzu yeniden başlatın.

Şayet problem devam eder, çözülmezse, aşağıdaki uygulamalar için de aynı işlemi ayrı ayrı tekrar edin. Ve bu uygulamaların da önbelleklerini temizleyin.

– Google Play Hizmetleri

– Google Hizmetleri Çerçevesi

En son telefonunuzu tekrar yeniden başlatın.
Cihazda Yetersiz Alan Yok Hatası ve Çözümü | Yetersiz Depolama Alanı

Android , uygulamalar için sabit depolama alanı ayırır. Kullanıcılar bunu genişletemez. Cihazınıza bir uygulama yüklemeye çalışırken yetersiz alan yok hatası alıyorsanız aşağıdaki ipuçları sizin için bir çözüm olabilir.

Bu sorunu çözmenin en kolay yolu telefondaki gereksiz uygulamaları kaldırmaktır. Bunun dışında, bazı uygulamalar gereksiz miktarda önbellek tutabilir ve hafızayı gereğinden fazla harcayabilir. Bu yüzden yapmanız gereken bu uygulamaların sakladıkları gereksiz dosyaları silmektir. Ancak, Spotify gibi müzik uygulamaları kullanıyorsanız, dosyaların nerede saklandığını bulamayabilirsiniz. Boş yer açmanın en hızlı yolu CCleaner gibi bir uygulama kullanmaktır . Tüm belleğinizin gittiği yerlerin görsel bir görüntüsünü almak isterseniz, DiskUsage’i kullanmayı deneyin . Dosyalarınızın yerlerini ve boyutunu görsel olarak gösterir.

Google Play Store Uygulamaları İndirmiyor | Uygulama İndirme Hatası/Problemi ve Çözümü

Bazen Google Play uygulamaları yüklemez. İki tür popüler düzeltme var. Birincisi, Google Play’in önbelleğini silmek. İkincisi, Google Play’in geçmişini silmektir.

Google Play Önbelleğini Sil

Deneyimlerime göre, en iyi düzeltme Google Play’in önbelleğini silmek. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

– Ayarlar

– Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi

– Google Play Store’u bulun  ve önbelleği ve verileri silin

– Telefonunu yeniden başlatın

Google Play Geçmişini Silin

Şayet yaşadığınız problem hala devam ediyorsa Google Play Store geçmişini silmeyi deneyin.

– Google Play Store’u açın.

– Ayarlara gidin.

– Geçmişi Temizle’yi seçin.
Telefonumda Google Play Store Yok | Google Play’i Nasıl Yüklerim?

Bazı ithal tabletler ve akıllı telefonlar Google Play Store ile birlikte gelmez. Kullanıcıların üçüncü bir kaynaktan bir APK ( Android kurulabilir dosya ) bulması ve ardından manuel olarak yüklemesi gerekir. Bunu yapmadan önce Başlamadan önce üçüncü taraf kaynaklarını etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için şu işlemleri yapın

– Ayarlara girin

– Güvenlik kısmını bulun (bazı cihazlarda Kilit Ekranı ve Güvenlik olarak geçiyor)

– Ardından “bilinmeyen kaynaklar”ı aktif edin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra herhangi bir internet sitesinden indirdiğiniz Google Play Store APK’sını telefonunuza yükleyebilirsiniz. 

Sistem UI Durduruldu Hatası | com.android.systemui İşlemi Durduruldu

Bazen Sistem Kullanıcı Arayüzü (UI) çalışmayı durdurabilir. Cihazınızı yeniden başlatmanız sorunu çözmezse, Sistem Kullanıcı Arabirimi önbelleğini silmenizi öneririm. Önbelleği silmek için şu adrese gidin:

– Ayarlar

– Uygulamalar

– Uygulama Yöneticisi (Sistem Uygulamalarını Göster)

– Ardından Sistem UI Uygulamasına girin ve ekrandaki Önbelleği Temizle seçeneğine tıklayın. 

Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir. Şayet çözülmezse uygulamalarınız arasında yer alan Google uygulamasını bulup bu uygulamanın önbelleğini temizleyin. 
Dosya İndirme Hatası | İndirmeler Açılmıyor/Çalışmıyor

Bazen indirmeler başarısız olur. Android özel bir indirme yöneticisi içerir ve bu indirme yöneticisinin önbelleği bozulabilir. Bu durumda yapmanız gereken sadece önbelleği silmektir.

Önbelleği silmek için işlemleri sırasıyla uygulayın. 

– Ayarlar

– Uygulamalar (veya Uygulama Yöneticisi)

– İndirme Yöneticisi’ni bulup seçin

– Ardından ekrandaki önbelleği sil yazısına tıklayın ve cihazı yeniden başlatın.

İndirdiğim Videoyu Oynatamıyorum

Android video oynatıcısı her video türünü çalıştırabilen bir oynatıcı değil. Bu yüzden bazı videoları çalmakta problem yaşayabilirsiniz. İndirdiğiniz videoyu çalmak için en iyi çözüm ek bir video oynatıcı indirmektir. VLC Player ve MX Player bu konudaki en iyi iki video oynatıcısıdır. Nerdeyse aklınıza gelebilecek her video türünü çalıştıran bu oynatıcıları Google Play’den indirebilirsiniz.

Telefonumda Virüs Var

İndirdiğiniz herhangi bir dosyadan veya girdiğiniz bir siteden telefonunuza virüs bulaşması mümkün. Kötü amaçlı yazılım olarak nitelendirilen bu program veya dosyaları küçük antivirüs uygulamalarıyla telefonunuzdan kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün Bizim sizlere bu konudaki tavsiyemiz küçük, ücretsiz ve oldukça başarılı bir uygulama olan Lookout. 
Telefonum Wi-Fi Ağına Bağlanmıyor  | Android Wifi Bağlantı Hatası

Genelde modemlerden kaynaklanan bu sorunun çözümü için ilk olarak modeminizi 30 saniyeliğine kapatıp açın. Şayet bir çözüme ulaşamazsanız telefonunuzu yeniden başlatın. Bu da çözüm olmazsa telefonunuzdan ilgili ağı seçip Unut deyin. Ve aynı ağa şifresini girip tekrar bağlanmayı deneyin. Şayet bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa wifi fixer ismi verilen 3. parti uygulamaları deneyin. 

Şifremi Unuttum Android Telefonumun Şifresini Nasıl Kırarım 

Android şifresini kırda ettiği iddia edilen bir çok program olmakla beraber deneyimlerimize göre bütün bu programlar bu konuda başarısız. Ve şayet çok ileri bir yazılım bilginiz yoksa bu sorunu kendi evinizden, bilgisayarınızın başında halletmeniz pek de mümkün değil. Şayet telefondaki bütün bilgileri kaybetmeyi göze alabiliyorsanız size bir önerimiz var. Telefonunuza tam reset atın. Her modelde farklı olan bu işlemin detaylarını google’da kendi telefonunuzun modelini aratarak bulabilirsiniz. Bu işlem genelde güç düğmesi ve ses kaldırma düğmelerine aynı anda basılması ve 10 saniye beklenmesiyle gerçekleşiyor.
Android Güvenli Mod Nedir | Telefonun Sürekli Güvenli Modda Başlaması

Güvenli mod, telefondaki çalışan tüm uygulamaların kapatılarak telefonun daha hızlı ve daha stabil çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Telefon herhangi bir sorun algıladığında kendi kendine güvenli modda açılabilir. Bu moddan çıkmak için telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekir. Şayet bu işe yaramazsa bir de bataryayı çıkarıp takın sonra telefonu yeniden açın ve herhangi bir tuşun basılı olmadığından emin olun. Şayet telefonunuzu güvenli moda sokmak istiyorsanız telefonunuz açılırken (modele göre) ses açma tuşuna veya menu tuşuna uzun süre basın. Telefonunuz güvenli modda açılacaktır.  

Android Telefonum Açılmıyor

Şayet kullandığınız android telefon açılmıyorsa bu problemi çözmek için şu işlemleri yapmanızda yarar var. 

– Pili çıkarıp tekrar takın ve telefonu açmayı deneyin. 

– Şayet bu işlem işe yaramazsa telefonunuzun açma kapama düğmesini 15 saniye basılı tutun

– Şayet bu da işe yaramazsa telefonu bir güç kaynağına takın ve güç düğmesini tekrar 15 saniye kadar basılı tutun. 

Bu işlemlerin hiçbiri işe yaramazsa telefonunuzu yetkili bir satıcıya gösterin. 
Android Telefonum microSD kartı okuyamıyor | Android Hafıza Kartı Problemi

Şayet telefonunuz hafıza kartını okumuyorsa yapabileceğiniz tek işlem vardır. SD karta format atmak. Bunun en sağlılı yolu ise bu işlemi telefon içerisinde gerçekleştirmektir. Bunun için şu işlemleri yapın

– Ayarlara girin

– Telefonunuzun Depolama bölümünü bulun

– Bu alanda SD kartınızı bulun ve SD kartı formatla seçeneğine basın. 

– Bu işlemi iki defa yapın

Şayet sonuç alamazsanız SD kartınıza bilgisayarınızda format atmayı deneyin. 

Android Telefon ve Tabletin Bilgisayara Bağlanma Sorunu/Problemi

Şayet elinizdeki telefon veya tableti PC’ye bağlamak istiyorsanız ve Bilgisayarınız telefonunuzu görmüyor veya okumuyorsa aşağıdaki işlemleri yapmanızda fayda var

– Telefon ara kablosunun ve Bilgisayar Usb girişinin çalışıp çalışmadığından emin olun

– Telefonunuzu açıp kapatın

– Telefonunuzu farklı bir bilgisayara bağlayın 

Şayet hiç biri işe yaramazsa Telefonunuzdaki ortam aygıtının (MTP) etkin olum olmadığına bakın. Bunun için 

Ayarlara girin buradan USB depolama simgesini seçin ve  Ortam aygıtını (MTP) etkinleştirin. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir