Avokado Nedir | Nasıl Yenir | Faydaları Nelerdir

Avokado ülkemizde çok fazla tüketilmese bile dünyada oldukça rağbet gören ve sevilen bir meyvedir. Bu yazımızda Avokado Nedir, Avokado Nasıl Yenir ve Avokadonun Faydaları Nelerdir gibi en sık sorulan soruların cevaplarını bir araya getirdik.
Avokado Nedir?

Avokado, avokado ağacında yetişen bir meyvedir. Kaba, koyu ve oldukça inatçı bir dış cilde sahiptir. Bu nedenle “timsah armutu” olarak da anılır. Avokado’nun yenilebilir kısmı, içindeki açık yeşil renkte ve tadı tatlı olmayan, kremsi parçasıdır.

Avokado Nasıl Yenir?

Olgunlaşmış bir avokadoyu ortadan ikiye ayırın. İçindeki çekirdeği çıkarın ve bir kaşık yardımıyla meyveyi kabuğundan ayırın.

Avokado Bir Meyve Midir?

Evet, avokado bir meyvedir. Teknik olarak da olsa, Avkokado bir dut türü olarak kabul edilir. Alligator Pear olarak da isimlendirilen bu meyve, sağlıklı yağlar açısından zengindir ve pek çok dünya mutfağında oldukça popülerdir. Avakado’nun pek tatlı bir meyve olmaması, onun kimileri tarafından sebze sanılmasına sebep olmuştur.

Doğal bir cilt bakım ürünü olarak kabul edilen Avokado’nun sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır.

Avokado Tüketmek Faydalı Mı?

Avokado, dengeli ve sağlıklı bir diyete dahil edilebilecek en ideal meyvelerden biridir. Zira bu mucizevi meyve, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Ve içerisinde kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlayacak çok faydalı yağlar bulunmaktadır. Avokado yağı da, tereyağı ve margarin gibi yağlara alternatif olabilecek sağlıklı ve doğal bir yağdır.
Avokado Sağlıklı Bir Meyve Midir?

Avokado çok sağlıklı bir meyvedir. Bu meyve, vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı yağları içermektedir. Fakat Avokado, yağlı bir meyve olduğundan ötürü kalorisi biraz yüksek bir besindir. 

Avokado Vücuda Zararlı Mı?

Avokado, kesinlikle sağlığa zararı olmayan bir meyvedir. Bilakis bu meyvede vücudunuzun en iyi şekilde çalışmak gereksinim duyduğu birçok vitamin, mineral ve sağlıklı yağ bulunmaktadır. Bununla birlikte, yüksek yağ içeriği, onu enerji açısından yoğun ve “kalorifik”  bir meyve yapar. Bu, ne kadar tükettiğinizin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir.

Avokado Kaç Kaloridir

100 gram Avokado yaklaşık 160 kalori içerir. Avokadoların boyutu bir birinden farklıdır. Bu yüzden aldığınız kalori içeriği elbette, Avokadoyu ne kadar tükettiğinize göre değişecektir.

Avokado Nereden Geliyor? Avokado’nun Anavatanı Neresi?

Avokado, esasen Meksika’da yetişen bir meyvedir bununla birlikte Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde de bulunur. Avokado ağacı, gelişmek için tropik ve subtropikal sıcaklıklara ihtiyaç duyar.  Bu meyvenin sağlığa olan faydaları, kendisine tüm dünya mutfaklarında yer edinmesini sağlamıştır.

Avokado Nasıl Seçilir Ve Saklanır?

Avokado alırken koyu lekesiz taze, olgun avokadolar seçilmelidir. Olgunlaşmamış Avokadolar dondurucuya koymamanız gerekmektedir. Zira bu meyve sıcakta olgunlaşan bir meyvedir. Şayet bir Avokado’nun bir kısmı tüketilmiş ise diğer kısmı dondurucuya konularak muhafaza edilebilir.
Avokado Neyle Yenir Nasıl Tüketilir?

Salata : Bir kasede doğranmış soğan , domates , marul ve avokadoyu karıştırın. Salata üzerine tuz, biber, limonsuyu ve bir miktar zeytinyağı ekleyin. Ve oldukça sağlıklı ve lezzetli salatanızı yemeye başlayın. (Bu salataya başka sebzeler veya tatlar ekleyebilirsiniz .

Çorba: Evde yaptığınız lezzetli garnitür çorbalarına Avokado da ekleyebilirsiniz.

Meyve : Olgun bir avokado doğrudan bir meyve olarak tüketilebilir.

Avokado’nun Besin Değeri | Avokado’nun İçerisinde Yer Alan Besinler

Avokadolar “süper yiyecek ” olarak tabir edilen ve besin değeri oldukça yüksek olan özel bir meyvedir. Bu meyve çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Avokadonun içerisinde, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor ve Çinko gibi maddeler, C vitamini, B6, B-12, A, D, K, E vitaminleri ve Tiamin, Riboflavin ve Niasin gibi mineraller bulunmaktadır. Avokado’da aynı zamanda doğmamış yağ asitleri ve düşük oranda şeker mevcuttur. Tüm bu özellikleri ile tam bir enerji kaynağı olan Avokado aynı zamanda oldukça lifli bir yiyecektir. Yapılan araştırmalara göre tek bir Avokado vücudun günlük ihtiyaçlarının %40’ını karşılamaktadır.

Avokado’nun Yararları | Sağlığa Faydaları

Avokado’nun sağlığa yararı vardır. Avokado’nun en faydalı hali ham halidir. Sayılamayacak kadar çok faydası olan bu meyvenin bazı faydaları şunlardır.

Sindirimi Düzenler | Bağırsakları Çalıştırır

Yapılan araştırmalar Avokado’nun bağırsakları yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu ve bu mucizevi meyvenin sindirimi kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. İçerisinde yeterli miktarda bulunan ve sindirim için oldukça büyük bir öneme sahip olan lifler dışkının daha kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar, sindirimi kolaylaştırır, mide ve sindirimdeki suları uyarır ve besinlerin etkili ve hızlı bir şekilde emilmesini sağlar. Bu, vücudun ishal ve kabızlık gibi hastalıklara yakalanmasını önler. Şayet şişkinlik ve tıkanmışlık hissiniz varsa veya yukarıdaki problemlerin herhangi birinden muzdarip iseniz Avokado tüketimini günlük bir rutin haline getirin.
Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Avokado tüketimi ayrıca hazımsızlık veya mide rahatsızlığından kaynaklanan kötü kokulu nefesi önlemeye de yardımcı olur . Avokado’nun içerdiği Siyatroz, sindirim sağlığını iyileştirerek ortadan kaldırılabilir. Ve bu meyvenin antibakteriyel ve antioksidan özellikleri, ağızda bulunan ve ağız kokusuna neden olabilecek bakterileri öldürür. Kimi araştırmacılar, Avokado’nun ağız kanserini önleyebilecek bir yapıda olduğunu kanıtlamaya çalışmaktadırlar.

Cilt ve Saç Bakımı

Avokadolar, sağlıklı bir cildi korumak için gerekli olan besinlerle doludur. Bu besinler kuru, çatlamış veya hasarlı olan cildi zenginleştirir. Avokado, cildi temel vitaminler ile besleyediği ve ışıltılı hale getirdiği için çeşitli kozmetik ürünlere eklenir. Bu meyve kuru ve yıpranmış saçların beslenmesinde de kullanılır . Birçok insan cilt ve saç maskeleri hazırlamak için avokado kullanır. Her şeyden önce, avokado yağı Plak Psoriasis’in tedavisinde kullanılır. Beta-karoten ve Likopen, Avokado’da büyük miktarlarda bulunan iki organik bileşiktir. Her ikisi de cildin sağlığını ve tonunu iyileştirmek ve erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Karaciğer Bakımı

Avokadolar karaciğerlerdeki hasarı azaltmada oldukça çok etkilidir. Bu meyve karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan bazı organik bileşiklere sahiptir. Yapılan araştırmalar karaciğer hasarlarına sebep olan en büyük etkenin Hepatit C olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar Avokado’da yer alan bileşkelerin bu tür zararlı virüslere karşı savaştığını ifade etmektedirler.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Avokado, gözlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Bu meyve, gözlerinizi katarakta, yaşla ilgili göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona karşı korumaya yardımcı olan Lutein ve Zeaksantin gibi karotenoidler içermektedir. Gözelerdeki hastalıklar genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikallerden kaynaklanır. Avokadolardaki özel karotenoidlerin antioksidan etkisiyle, bu tehlikeli serbest radikallerin etkilerini nötralize eder.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Avokado’nun sağlığa yararları arasında kalp sağlığını korumasıdır. Avokado içerdiği maddeler sayesinde kalpteki kolesterol düzeyinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Yapılan araştırmalar bu meyvenin hipertansiyon ile mücadele ettiğini, içerdiği Potasyum sayesinde damarlardaki gerginliği azalttığını ve pıhtılaşmayı önlediğini dolayısıyla kalp krizi ve felç riskini en aza indirdiğini göstermiştir.
Böbrek Rahatsızlıklarına Şifadır

Avokado vücuttaki mineral ve sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olan potasyum zengini bir meyvedir. Antioksidan özelliğinin yanında içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller böbrek sağlığının korunmasını sağlar.

K Vitamini Eksikliğini Giderir

K vitamini eksikliği, yaygın bir rahatsızlık değildir Fakat yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülür. Bu eksiklik VKDB olarak bilinen bir çeşit kanama bozukluğuna sebep olabilir. Bu rahatsızlığın temel nedeni hamilelik sırasında yetersiz miktarda K vitamini alınmamasıdır. Hamile kadınların Avokado’yu aldıkları besinlere eklemesi ileride görülebilecek K vitamini eksikliği rahatsızlıklarının önüne geçecektir.

Bulantı ve Kusmayı Azaltır

Hamilelik sırasında görülen sabah bulantsı çok yaygındır. Avokado, bulantı ve kusmayı azaltmak için yaygın olarak kullanılan B6 vitamini içerdiğinden , bulantı ve mide bulantısının üstesinden gelmeye yardımcı olur  .

Eklem İltihaplarının Tedavisine Yardımcı Olur

Avokado’nun anti-enflamatuar özelliği belki de en özelliklerinden biridir. O, bu özelliği sayesinde dokularda, eklemlerde ve kaslardaki iltihaplanmaları önler ve oluşan iltihapların daha çabuk bir şekilde yok olmasını sağlar. Avokado’nun bu özelliği yapılan çalışmalarla desteklenmiş ve bir çok iltihaplanmanın tedavisinde etkin olarak kullanılmıştır.
Kanseri Önler

Avokado’nun sağlığa olan yararları arasında meme kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere daha düşük tehlikedeki bir çok kanseri önlemesi de vardır. Avokado’da bu kanseri önleyen maddeler, onun içerisinde yer alan Karotenoidler ve Doymamış yağlardır. Bu meyve ayrıca, hücreleri kanserden ve serbest radikallerin tehlikeli etkilerinden koruyan bir antioksidan olan Glutatyon içermektedir. Avokado’dadaki antioksidanların uzun bir listesi vardır. Bunlardan hangisinin insan sağlığına daha faydalı olduğunu belirlemek ise neredeyse imkansızdır. Çalışmalar Avokado’daki organik bileşkelerin kanserli hücrelerin ölmesini sağladığını, ağız, deri ve prostat kanserini geniş çapta engellediğini ortaya koymuştur.

Antioksidan Özellikleri

Avokado, insan vücudunun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan C ve E vitaminleri açısından zengin bir besindir. Bunun dışında C vitaminde çok sayıda antioksidan madde vardır. Bu antioksidanlar serbest radikallerin ve hücresel bozuklukların yan etkilerini nötralize ederler. Bu sayede Kardiyovasküler hastalıkları, görme sorunlarını, erken yaşlanmayı, görme problemlerini, bilişsel bozuklukları ve daha pek çok şeyi tedavi edici bir etki gösterir.

Sağlıklı Cilt

Avokado sağlıklı bir cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallere sahiptir. Bu meyvenin içeriisnde yer alan Karotenoidler, güneşe maruz kalmaktan ötürü ortaya çıkan cilt iltihaplanmalarını tedavi eder. Avokado’dan elde edilen yağ cildi güneş yanılarına karşı korur ve bu yanıların oluşturduğu hasarı gidermede oldukça yapıcı bir etki gösterir.
Kilo Kontrolü Sağlar

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyetle birlikte kilo kontrölünde çok önemlidir. Avokado, vücuda besin değeri sağlayan ve kilo kontrolünü destekleyen bir meyvedir. Yakın tarihli bir çalışma bu tezin gerçekliğini kanıtlamıştır.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Avokado, Ksantofil gibi bileşkeler içerir. Bununla beraber çok çeşitli antioksidan maddelere sahiptir. Tüm bunlar vücudu yaşlanmaya karşı korur. Hücre yenilenmesini sağlar ve cildi güzelleştirir.

Kemikleri Güçlendirir

Avokado, Zeaksantin ve Lutein gibi Karotenoidler içerir ve bunlar kıkırdak dejenerasyonunu önler. Avokado ve soya gibi gıdaların alınması Osteoartrit riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, Çinko, Fosfor, Bakır ve ser miktarlarda Kalsiyum ve Selenyum da dahil olmak üzere Avokadodaki önemli minerallerin bir çok açıdan önem taşır. Bunların tamamı kemiklerdeki mineral oranına etki eder.
Besin Absorpsiyonu

Avokadoların diğer meyveler ve sebzelerle birlikte yenmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, meyve ve sebzelerde bulunan besinlerin avokado ile birlikte yendiğinde kat be kat artmasıdır. Bir salatanın Avokado ile birlikte tüketilmesi vücuddaki serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olan karotenoid antioksidan moleküllerin emilmesini 3 ila 5 katına çıkarır., Bu nedenle, karışık bir salataya, dilimlenmiş avokado ekleyerek sağlıklı bir yemeği daha da iyi hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu, avokadoyu iştah açıcı olarak mükemmel bir yiyecek haline getirmektedir.

Kandaki Glikoz Seviyesini Düşürür

Diyabet hastası olan ve olmayan sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma Avokado’nun kandaki glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Avokado gibi lifli yiyeceklerin şeker hastaları için tehlikeli olabilecek yiyeceklerdeki şekerlerin parçalanmasını yavaşlattığı ifade edilmektedir. Yine bu yiyecekler sayesinde besinlerdeki şeker, vücut tarafından daha dengeli bir biçimde emilir.

Sporcular İçin İdeal Bir Besin Kaynağıdır

Sporcular çok fazla enerji yakarlar bu da onların normal bir insana göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duymalarına sebep olur. Avokado vücuda gerekli enerjiyi sağlayarak, vücuttaki enerji miktarını arttırır. Dahası içerisinde vücudun doğal yakıtı olan Fitokimyasallar barındırır.

Avokado’nun Yan Etkileri

Aşırı miktarda Avokado tüketmek vücutta bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Avokado’nun bazı yan etkileri şunlardır;

  • Migren
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Işığa duyarlılık

Bu belirtiler görüldüğü taktirde Avokado tüketimine son verilmeli, şikayetlerin devamı halinde bir doktora görünmelidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir