Bitcoin Caiz Mi |Kritpto Paralar Tamamen Helal Hale Getiriliyor!!

Bitcoin’i Tamamen Helal Hale Getirme Çalışmaları Başladı

Dünya çapında bir çok dini kurumun şüpheyle yaklaştığı Bitcoin’i tamamen caiz hale getirme çalışmaları başladı. Dubai merkezli OneGram adlı şirketin, altın destekli bir kripto para üreterek islam otoritelerinden cevaz almaya çalıştığı belirtiliyor. Böylece diğer kripto paraların da bu akıma destek vererek 2 milyar nüfuslu Müslüman dünyasının kripto para kullanımı konusundaki alışkanlıklarının arttırılması hedefleniyor. 
Bilindiği üzere Kripto paralar konusunda müslüman dünyası ikiye bölünmüştü. Bir grup alim Bitcoin’in normal bir döviz gibi işlem gördüğü için alınıp satılmasında herhangi bir mahzur olmadığını söylerken, Türkiye Diyanet İşleri’nin de içinde bulunduğu başka bir grup, ciddi riskler barındırması ve maddi olarak değer taşıyan herhangi bir kıymeti bulunmamasından ötürü Bitcoin ve benzeri Kripto paraların caiz olmadığını belirtmişti. 

İslam dünyasındaki bu fikir ayrılığını sona erdirmek için yola çıkan OneGram şirketinin kurucusu Ibrahim Khan, şeriat kurallarına yüzde 100 uyan ilk şirket olduklarını iddia ederek, “Umuyoruz ki gittikçe daha fazla kripto para birimi İslami modeli takip eder ve inanıyorum ki bu tür kuruluşlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyorlar” dedi.Şirket bu çerçevede kripto parasının her bir birimini bir gram altına eşdeğer tutarak altını da kasada saklıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir