Ceviz Suyunun Faydaları | Ceviz Suyu Zayıflatır Mı?

Bu yazıda Ceviz Suyu hakkında bir kısım bilgiler derlenmiştir. Bu bilgiler arasında Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir, Ceviz Suyu Nasıl Yapılır, Ceviz Suyu Ne Zaman Tüketilir, Ceviz Suyu Zayıflatır mı, Ceviz Kürü Diyeti Nedir, Ceviz Suyunun İçerdiği Maddeler Nelerdir, Ceviz Suyu Hangi Vitamin ve Proteinleri İçerir gibi soruların cevapları yer almaktadır.
Ceviz Suyu Nedir? 

Ceviz suyu cevizin su içerisinde belli bir miktar bekletilmesi sonucu elde edilen suya verilen isimdir. Ceviz Bu bekletme süresi genellikle bir gece olarak ifade edilmektedir.                                               

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır Nasıl Elde Edilir

Ceviz suyu elde edilmesi için bir gece önceden iki veya üç ceviz kırılarak içi çıkarılır ve bir bardak suyun içerisine konulur. Kimileri bunu kabuğunu kırmadan da yapar.

Ceviz Suyu Ne Zaman Tüketilir

Ceviz suyu, sabah uyanınca aç karna önce suyu ardından cevizin kendisi olmak üzere kahvaltıdan önce tüketilir. (Ceviz suyunun yavaş bir şekilde tüketilmesi ve yudum yudum alınması tavsiye edilmektedir.)  Yaklaşık yarım saat sonra da kahvaltı yapılır.

Ceviz Suyu Zayıflatır Mı

Evet. Yapılan araştırmalar ceviz suyunun yağ yakımında etkin olarak rol aldığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca ceviz suyunun tok tuttuğu ve dolayısıyla iştahı kapattığı da belirtilmektedir. Sonuç olarak ceviz suyu zayıflamak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir sıvıdır.
Ceviz Suyu Kürü Nedir

Ceviz Suyu Kürü, bildiğimiz ceviz suyuna verilen isimdir. Bu kür yukarıda da ifade ettiğimiz şekilde hazırlanır. Bir gece önceden suya bırakılan cevizin suyu kahvaltıdan yarım saat önce tüketilir. Ardından günlük besinlerin alınmasına normalde olduğu gibi devam edilir. Ceviz suyu kürünün zayıflamaya yardım ettiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Bir diğer Ceviz kürü tarifi ise şu şekildedir; 2 veya 3 adet cevizi kabuklu bir şekilde bir bardak su ile birlikte 15 dakika kaynatın ve elde ettiğiniz suyu gece yatmadan önce için. Suyu tükettikten sonra ceviz içini de yemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Ceviz Suyunun İçerdiği Vitamin ve Mineraller Hangileridir

Ceviz suyu, A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri açısından zengin bir besindir. Bunun yanında onun içerisinde yüksek miktarda Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, Mineral, Demir, Çinko, Potasyum, Bakır, Folat gibi maddeler bulunur.

Ceviz Suyu Ne Kadar Kilo Verdirir

Bu sorunun belli bir cevabı yoktur. Zira zayıflama sadece Ceviz suyunun tüketimiyle alakalı bir şey değildir. Fakat bazı kişiler düzenli olarak Ceviz suyu tüketiminin haftalık 3-4 kilo verilmesine yardımcı olduğunu ifade etmektedirler.
Ceviz Suyunu Zayıflamak İçin Kullanmak Sağlıklı Mı

Ceviz ve Ceviz suyu doğadaki en doğal besinlerdendir. Ve içerdikleri vitamin ve proteinlerle insan vücuduna neredeyse her açıdan fayda sağlarlar. Bu açıdan herhangi sebeple Ceviz veya Ceviz suyu tüketiminin insan vücuduna bir zararı yoktur. Tabi her şeyde olduğu gibi bu besinin tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı ve orta yol tutulmalıdır.

Ceviz Suyu’nun Faydaları

Tansiyonun Düşmesine Yardımcı Olur; Ceviz suyu hipertansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği mükemmel bir şifa kaynağıdır

Kan Şekerini Dengeler; Diyabet hastalarının yani şeker hastalığı olan insanların ceviz suyu tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Kabızlığı Önler; Ceviz suyu sindirim sistemini güçlendirir, bağırsakları çalıştırır, içerdiği yoğun lifler sayesinde şişkinlik ve hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırır
Kalp Hastalıklarına İyi Gelir; Ceviz suyu antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Bu sayede damar yollarını açar, tıkanıklıkları önler, kolesterolü dengeler ve nihayetinden kalp krizi riskini en aza indirir.

Kanser Riskini En Aza İndirir; Uzmanlar, Ceviz suyunun kanserli hücrelere karşı savaştığını ve bu hücrelerin büyüyüp gelişmesini, yayılmasını engellediğini ifade etmişlerdir.

Uykusuzluk Problemini Ortadan Kaldırır;  Ceviz suyu, insan vücudunu rahatlatan bir besindir.  Uyku problemleri yaşayanlar insanlar ceviz suyu tükettikleri zamanlarda daha rahat bir şekilde uykuya daldıklarını ifade etmektedirler.

Hafızayı Kuvvetlendirir;  Özellikle Alzheimer hastalığına karşı ceviz suyunun bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ceviz, içerisindeki Omega 3 yağı ile beyin için en ideal besin kaynaklarından biridir. 

Karaciğeri Temizler; Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Ceviz antioksidan özelliği olan bir besindir. Bu besinin tüketilmesi ile karaciğerlerdeki zararlı maddeler dışarı atılır. Ve Karaciğer daha düzgün bir şekilde çalışır.
Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelir; Ceviz suyu vücuda kuvvet veren mucizevi bir içecektir.

Kemiklere İyi Gelir; İçerisindeki Magnezyum, Potasyum ve Demir gibi maddeler sayesinde kemikleri güçlendirir. Daha sağlıklı bir kemik yapısının oluşmasını sağlar

Saçları Güçlendirir, Saç Dökülmesini Yavaşlatır

Cilt Hastalıklarına İyi Gelir; Ceviz suyu, Sedef Hastalığına, Egzamaya, Mantar hastalığına ve buna benzer bir çok cilt hastalığına iyi gelir. Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumunu EngellerCildi Nemlendirir; Cildi Yeniler, Yaşlanmayı Yavaşlatır

Ceviz Suyunun Yan Etkileri Nelerdir

 

– Ceviz suyu fazla tüketildiği takdirde ishale sebep olabilir

– Bazı kişilerde mide ekşimesine yol açtığı görülmüştür

– Bunun dışında nadir de olsa bazen baş ve karın ağrısı, mide bulantısına neden olabilir.

– Bazı kişilerin Cevize alerjisi vardır. Böyle bir alerjisi olan kişilerde, Ceviz suyu tüketiminden sonra çeşitli kızarıklıklar, kaşıntılar, yanmalar ve şişmeler görünmüştür.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir