Mucize Meyve Çilek | Çileğin Faydaları ve Yan Etkileri

Çileğin insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanların yaptığı incelemelere göre bu mucizevi meyve beyin fonksiyonlarını düzenliyor, yüksek tansiyonu düşürüyor, artrit, gut ve çeşitli kardiyovasküler hastalıktan kurtarıyor, vücudu gençleştiriyor. Çileğin faydaları bunlarla da sınırlı değil. Tam bir şifa kaynağı olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirip, çeşitli kanser hastalıklarını önleyici bir görev üstleniyor.Çilek Nedir?

Çilek oldukça lezzetli ve çok sevilen, tatlı, kırmızı, kalp şeklinde bir meyvedir. Dünyanın pek çok yerinde en çok tüketilen meyvelerden biri olan çilek gül ailesine bağlı botanik bir bitkidir. Çileğin sadece meyvesi değil yaprakları da çiğ, pişmiş bir şekilde veya çay yapılarak tüketilir. Doğada 3 çeşidi bulunan bu  meyve sağlığı güçlendiren en önemli yiyeceklerden biri sayılmaktadır.

Çileğin İçerdiği Vitamin ve Mineraller Nelerdir? Çilek Kaç Kaloridir? 

Çilek, C ve K vitaminleri, folat, potasyum , manganez ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerle doludur . Bu da onu,antioksidan ve polifenolu bol düşük kalorili, lif zengini bir meyve yapıyor. Yapılan araştırmalara göre bir bardak çilek 49 kalori, 3 gram lif ve 12 gram karbonhidrat içerir.

Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir

Çileğin en çok bilinen faydaları şunlardır;
Kalbin İşleyişini Düzenler 

Çilek kalbin fonksiyonlarını düzenleyen ve onun daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak zengin miktarda antioksidana sahiptir. Bu özelliği sayesinde kolesterol oluşumunu önleyerek kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltır. Aynı zamanda kan damarlarını rahatlatarak kan akışını iyileştirir. Yüksek miktarda lif ve C vitamini içeren çilek damarlardaki kolesterolü etkili bir şekilde azaltır ve ideal bir kalp sağlığı düzeni oluşturur.

Cilt Bakımına İyi Gelir (Çilek Yüz Maskesi)

Çilekler hiperpigmentasyonu azaltan, akneyi önleyen ve ölü deri hücrelerini uzaklaştıran salisilik asit, alfa hidroksi asit (AHA) ve ellagik asit içerir. Parlayan cilte kavuşmak için çileği bir yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için, 4-5 çileği ezin ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırın . Yüzünüze uygulayın, kuruyana kadar bırakın ve yıkayın.

Yaşlanmayı Önler

Çileklerde C vitamini kolajen üretimini artırır, cildi canlandırır ve yaşlanmayı önler. Ayrıca, yapılan bir çalışmaya göre çilek, ultraviyole radyasyona karşı insan vücudunu korumaktadır.

Göz Bakımı (Kuru Göz ve Görme Bozuklukları)

Çilek tüketimi, kuru göz rahatsızlığı başta olmak üzere, göz sinirlerinin dejenerasyonuna, görme kusurlarına, çeşitli göz enfeksiyonlarına karşı direnç sağlayan bir meyvedir. Gözün içerdiği Flavonoidler, Fenolik Fitokimyasallar ve Ellagik Asitler neredeyse tüm göz problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Hipertansiyonu Azaltır

Çilekler, potasyum ve magnezyum açısından zengin meyvelerdir. Bu da insan vücudundaki hipertansiyonun giderilmesine, damar sertliğinin azalmasına yardımcı olur. Çilek kanın vücudun çeşitli bölgelerine akışını kolaylaştırır ve tam olarak düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.Kanseri Önler

Çileğin en önemli faydalarından biri de içinde C vitamini, Folat, Çeşitli Antosiyanin’ler, Kuersetin’ler ve Kaempferol’lar içermesi ve etkili bir antioksidan etkisine sahip olmasıdır. Bu da vücudun kanserli hücrelerle ve tümörle savaşmasını sağlar vücudun savunmasını güçlendirir. Günlük çilek tüketen bireylerde kanserli hücrelerin azaldığı gözlemlenmişti. Yapılan bir çalışmada dondurularak kurutulmuş çilek tozunun Özofagus (Yemek Borusu) kanserini yok ettiği görülmüştür.

Bağışıklığı Artırır

Çilekteki C vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın %150’sini karşılar

Gut Hastalığına İyi Gelir

Çilekler, Gut ağrısının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kas ve doku dejenerasyonunu engeller, eklemlerdeki yağların ve zararlı sıvıların kurumasını sağlar, Vücutta toksik maddelerin ve ürik asit gibi asitlerin birikmesini önler.

Beyin Fonksiyonlarını Hızlandırır

Daha önce bahsettiğimiz gibi çilekler, İyot, C vitamini ve Fitokimyasallar bakımından oldukça zengin meyvelerdir. Bu maddeler sinir sisteminin işleyişinin daha düzgün hale gelmesini sağlar. Çilekteki Potasyum, beyne kan akışını arttırır. BU da beynin daha fonksiyonel çalışmasını ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatır.

Zayıflatır

Çilekte yağ yakıcı bir hormon olan Adiponektin ve Leptinin üretimini arttırır. İştahı azaltır, glikoz tüketimini asgariye indirir ve kilo vermeye yardımcı olur.
Doğumun Yan Ekilerini Yok Eder

Çilekteki Folik asit, özellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan bir takım kusurların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Çilek hamilelik sırasında da tüketilmesi gereken önemli bir besindir.

İltihaplanmayı Azaltır

Çilekte, vücuttaki iltihaplanmayı arttıran ve karaciğer tarafından üretilen C-Reaktif Proteini yok eden enzimler vardır. Bu da vücutta oluşması muhtemel iltihapların önlenmesini sağlar.

Kalp Krizi Riskini En Aza İndirir

Çileğin faydalarından biri de içerdiği antioksidanların kan pıhtılaşmasını engellemesidir. Bu da kan akışının normal seyrinde devam etmesini sağlar ve kalp krizi riskini en aza indirir.

Kabızlığı Önler

Yüksek oranda lif içermesinden ötürü sindirimi kolaylaştıran ve kabızlığı önleyen mucizevi bir meyvedir çilek. O, aynı zamanda ateş ve mide bulantısına sebep olan sindirim sistemi iltihabı olan Divertiküliti de yok eder.

Diyabeti Önler
Yapılan çalışmalar diyabet ve çilek arasında bir bağın bulunduğunu kanıtlamıştır. Çileğin, diyabet kontrolünü kolaylaştırdığı ifade edilmektedir.

Saçlara İyi Gelir

Çilek saç dökülmesini yavaşlatır, saçı nemlendirir ve kepek oluşumunu önler. Parlak saçlar için 5-6 ezilmiş çileğe 1 çorba kaşığı yoğurt katarak saçlarınıza masaj yoluyla yedirin Bu doğal saç maskesi saçlarınıza iyi gelecektir.

Kemik Sağlığı İçin Bir Şifadır

Çileklerdeki Magnezyum, C ve K vitaminler ve Potasyum kemik sağlığını iyileştirir, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Diş Beyazlatır

Çilek, Malik Asit gibi doğal diş beyazlatma maddeleri içerir. Ezilmiş Çileği soda ile karıştırın ve dişlerinize koyun. 5 dakika bekledikten sonra dişlerinizi bir fırça yardımı ile fırçalayıp yıkayın.

Gözlerdeki Kabarıklıkları Önler

Çilek gözlerdeki kabarıklıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken çilek dilimlerini göz kapaklarınıza yerleştirmek ve bir süre bekletmek.
Çilek Nasıl Tüketilir

Çilek, genellikle doğrudan çiğ olarak tüketile bir meyvedir. Bunun dışında reçel, dondurma, şurup, unlu mamuller, çikolata ve buna benzer şeylerin yapımında da kullanılmaktadır. Ama bunların hiç biri tazesi gibi lezzetli değildir.

Çilek Nasıl Seçilir Nasıl Saklanır

 • Satın aldığınız çileğin organik olduğuna dikkat edin
 • Çilek seçerken kırmızı ve kokulu olanları tercih edin
 • Çilek çabuk bozulan bir meyvedir bu yüzden satın aldıktan sonra bir kaç gün içerisinde tüketin
 • Çileği azami bir hafta boyunca buz dolabında saklayabilir veya altı ay kadar dondurucuya koyabilirsiniz.

Çileğin Zararları/Yan Etkileri

Aşırı çilek tüketimi şunlara neden olabilir:

 • İshal ve gaz
 • Karaciğer hastalığı
 • Sarı deri ( sarılık )
 • Solunum yolu ağrıması ve şişmesi (iltihaplanma)
 • Gut, Artrit
 • Sinir gerginliği
 • Su tutma ( Ödem )
 • Böbrek rahatsızlıkları, böbrek taşı
 • Ateş
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Letarji
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir