Gelmiş Geçmiş En İyi 30 Efsane Film (Efsane Filmler)

Yabancı Efsane filmlerden oluşan bu liste, IMDb’de en yüksek oyu alan filmlerden oluşmaktadır. Listede yer alan filmler, Macera, Drama, Korku, Tarih ve Aksiyon gibi film türlerine ayrılmış ve her filmin yanına çıkış tarihi ve IMDb puanı yazılmıştır.

Yeşil Yol – The Green Mile (1999)

Konusu

Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlayacaktır.
Esaretin Bedeli filmini de yönetmiş olan Frank Darabont, bu filminde de benzer bir atmosferi seyirciye başarıyla aktarıyor. Oscar Ödüllü Tom Hanks’in yanında, Michael Clarke Duncan ve James Cromwell gibi oyuncular başrolde yer alıyor.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994)

Konusu

Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi
Kazablanka – Casablanca (1942)

İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Efsane Film

Konusu

Rick, Kazablanka’daki en büyük gece kulübünün sahibidir. Ve bir gün şehre Almanya’dan kaçan iki kişi gelir. Bunlardan biri çok iyi tanıdığı Ilsa’dır. Çok büyük bir aşk hikayesi olan ve bu zamana kadar aşk filmlerinin başında yer alan Kazablanka izlemeden ölünmemesi gereken filmlerin başında yer alıyor kanımca. Özellikle bu tür filmleri sevenler için çok etkileyici bir film.

İmdb Puanı: 8.5 Türü: Dram – Romantik – Savaş

Şahane HayatIt’s a Wonderful Life (1946)

Konusu

George Bailey, iflasın eşiğine gelmiş onurlu bir insandır. Ve yaşadığı hayal kırıklıkları onu intihara sürükler. Çevresine karşı oldukça nazik ve yardım sever bir insan olan George bir noel gecesi kendisini bir nehre atar. Fakat ölmez tam tersine bir melek onu son anda kurtarmış ve ona ikinci bir hayat hakkı vermiştir. Melek, sürekli, keşke hiç olmasaydım diyen George’a, istediğini verir. Nihayetinde, George hiç olmasaydı dünya nasıl bir yer olacaktı görür.  Oldukça zevkli ve sürükleyici bir film olan it’s Wonderful Life mutlaka izlemeniz gereken en iyi en efsane filmlerden biri.

İmdb Puanı: 8.6 Türü: Macera – Fantazi

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption (1994)

İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Efsane Film

Konusu

Filmin ana karakteri Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmekle suçlaınır. Ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Cezasını çekmek üzere gönderildiği Shawshank hapisanesinde bilgisi ve zekasıyla birçok kişiyi etkiler. Bir taraftan kaçma planları yapar. Filmden alacağınız zevki düşürmemek için açıklamalarımıza burada bir son veriyoruz. Ve size iyi seyirler diliyoruz.

İmdb Puanı: 9.3 Türü: Suç – Dram

Forrest Gump (1994)

Konusu

Son derece sürükleyici bir film olan Forest Gump etkileyici bir öyküye sahip. Yayınlandığı dönemden beri İmdb’nin en iyi filmler listesinde ilk sıralarda yer alan bu film, zeka seviyesi ortalama bir insanın altında olan Forest’in hayatını konu ediniyor. Zeka seviyesine rağmen zamanla çok farklı ve ilginç başarılara imza atmaya başlayan Forest’ın hikayesini anlatan bu film mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde ilk sıralarda.

İmdb Puanı: 8.8 Türü: Dram – Romantik
12 Öfkeli Adam – 12 Angry Men (1957)

Konusu

Biri size bir filmin baştan sona kadar bir odada geçtiğini söylese herhalde o filmi izlemez güzel olmadığını ön görürdünüz. Ben de öyle düşünüyordum. Tek bir odada geçen bir film ne kadar güzel olabilir ki ?. Fakat bu filmi izleyince durumun hiç de öyle olmadığını anladım. 12 Angry Man filmi gerçekten de bütün tabularımı yıktı ve filme hayran kaldım. Filmin konusuna gelince, filmde 12 jüri üyesi bir odaya toplanıp, cinayetle suçlanan bir gencin suçlu olup olmadığını tartışır. Davis isimli jüri üyesi çabuk ikna olmaya kararlı değildir. Ve olayı sorgular…

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Suç

Gladyatör (2000)

Konusu

Roma imparatorluğunun en becerikli kumandanı General Maximus son zaferinden sonra çok özlediği ailesine kavuşmayı planlamaktadır. Fakat işler hiç de beklediği gibi gitmeyecektir. Roma imparatoru onu kendisinin varisi yapmak istemektedir. Bu durumu öğrenen imparatorun oğlu babasını öldürerek tahta geçer ve General Maximus’un öldürülmesini emreder. Kendisini öldürmek isteyenlerden bir şekilde kurtulan Maximus’un artık tek amacı vardır, ailesini öldüren yeni İmparatordan intikamını almak. Gerçekten efsane bir film olan Gladyatör’ü hala izlemediyseniz mutlaka izleyin.  

İmdb Puanı: 8.5 Türü: Dram – Aksiyon – Macera

16. Titanik (1997)

Konusu

Dünyadaki gelmiş geçmiş en ihtişamlı gemi yapılmıştır ve bu geminin ismi Titanic’tir. Tanrının bile batıramayacağı gemi diye lanse edilen bu gemi çok büyük bir aşka vesile olur. Fakir bir genç ile zengin bir kızın kalbinizi ısıtacak aşkı geminin büyük bir buz kütlesine çarpmasıyla baltalanır. Tarihi gerçeklerden alınarak sinemaya uyarlanan bu film, tam 14 dalda Oscar’a aday oldu ve bu ödüllerin 11’ini almaya hak kazandı. Dünya sinema tarihi açısından unutulmaz bir film olan Titanic’i kesinlikle izleyin. 

İmdb Puanı: 7.8 Türü: Dram – Romantik
Iyi, Kötü ve Çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo (1966)

Konusu

Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur.
Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco’nun çölde Blondie’yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş’ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Piyanist – The Pianist (2002)

Konusu

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Şehir Işıkları – City Lights(1931)

Konusu

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi
Sarlo DiktatörThe Great Dictator (1940)

Konusu

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur. Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedi, sinema tarihinin en başarılı hiciv örnekleri arasında yer alıyor.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Çifte Tazminat Double Indemnity (1944)

Konusu

Bir sigorta şirketinde çalışan Bay Neff bir müşterisinin evine sigorta yapmak için gider ve hiç beklemediği bir anda adamın karısına aşık olur.Kadında ona aşıktır ve birlikte kocasını öldürmeleri için plan yaparlar.Bu durumda ‘çifte tazminat’ dedikleri tazminat fiyatının iki katını kazanabilip,çok mutlu olabileceklerdi ama Neff in hiç tahmin etmediği şeyler vardır.

Çıktığı zamanlar insanları derinden etkileyen Billy Wilder ın bu başyapıtı çoğu listelerde yüksek sıralara girmiştir.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Ben-Hur (1959)

Konusu

Zengin bir yahudi prens olan Judah Ben Hur ile çocukluk arkadaşı Messela arasındaki sevgi bir gün girdikleri siyasi bir münakaşa ile bozulur. Birbirlerine tamamen zıt görüşleri savunan bu ikili sonunda birbirlerine düşman olurlar. Messela, arkadaşı Ben Hur’u kürek mahkumu olarak sürgüne yollar. Bir gün gelecek bu ikili çok büyük bir hesaplaşma yaşayacaktır. En iyi filmler listemizdeki Ben Hur gerçekten izlenilesi bir film. 

İmdb Puanı: 8.1 Türü: Macera – Tarih – Dram

Baba – The God Father (1972)

İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Efsane Film

Konusu

Mario Puzo’nun çok satan kitabından sinemaya uyaralanan bu filmin yönetmenliğini Francis Ford yapmaktadır. Filmde 40 ve 50’li yıllarda Amerika’da yaşayan bir İtalyan mafya ailesinin hikayesi işlenmekte. 3 Seriden oluşan bu filmin ilkinde Türk bir mafya ile olan mücadele ele alınmıştır. Gerçekten sürükleyici bir yapıya sahip olan Baba yani İngilizce ismiyle The God Father filmi gerçekten mutlaka izlenmesi gereken filimlerin başında geliyor.

İmdb Puanı: 9.2 Türü: Suç – Dram
Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993)

Schindler'in Listesi

Konusu

Schindler, Nazi Almanyası döneminde ülkede yaşayan girişimci bir Alman’dır. Ve yanında çalışanların çoğu Yahudi’idr. Fakat Yahudilere yönelik baskılar ve saldırılar Schindler’i etkiler. Tüm bunları içine sindiremeyen Schinder bir liste yapar. 🙂 Filmden kesinlikle zevk alacağınızı söylüyor ve size iyi seyirler diliyoruz.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Yurttaş Kane – Citizen Kane (1941)

İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Efsane Film

Konusu

Charles Foster Kane zengin bir medya patronudur. Ve bir gün şatosunda ölür. Ölürken yanında bulunanlara bir isim fısıldar. Bu ismin ne manaya geldiğini araştırmak için bir gazeteci görevlendirilir. Ve bu gazeteci Kane’nin hayatını araştırmaya başlar. İzlediğim mükemmel filmlerden biri olan bu bu filmi sizlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

İmdb Puanı: 8.4 Türü: Dram

Guguk KuşuOne Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Konusu

Bu film 1975’li yılların en çok satanlar listesinde bulunan Ken Kesey’in Guguk Kuşu isimli kitabından uyarlanmıştır. Filmini ana karakteri Randle, bir mahkumdur. Ve deli numarası yaparak kendisini deliler hastanesine aldırır. Ve burada içinizi ısıtacak bir çok maceraya girişir. Dünya sinemasın bir klasik haline gelen ve bu filmi kesinlikle izleyin.

İmdb Puanı: 8.7 Türü: Dram

Arabistanli Lawrence – Lawrence of Arabia (1962)

Konusu

İngiliz casusu olan Lawrance 1. Dünya savşaında Arap aşiretlerini Osmanlıya karşı kışkırtır. Ve bölgedeki Osmanlı ordularının zarar görmesini sağlar. Yönetmenliğini David Lean’ın üstelendiği bu film bize gerçek bir öyküyü etkileyici bir şekilde sunmaktadır. Tam 7 dalda Oscar kazanan bu film listemizdeki olmazsa olmaz filmlerden biri.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Macera – Biyografi
Yıldız SavaşlarıStar Wars (1977)

Konusu

İlk uzay filmlerinden biri olan Yıldız Savaşları, bu türdeki filmler arasında bir klasiktir. Filmde şeytani bir imparator diğer gezegenleri yok edebilecek bir gücü ele geçiriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi iyi taraf bu işe karşı çıkıyor. Ve mücadele başlıyor. 🙂

İmdb Puanı: 8.6 Türü: Macera – Fantastik

Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991)

Konusu

Clarice Starling, oldukça başarılı bir FB ajanıdır. Ve onlarca kadını öldürüp derilerini yüzen sapık bir katili bulmak için görevlendirilir. Amacı, bu katili bulup, elindeki son kadın kurbanı kurtarmaktır. Kendisine verilen görevi başarmak için her yolu deneyen Clarice, sapığı bulmak için, ünlü seri katil Hannibal Lecter’dan da yardım ister. 1992 yılında beyaz perdeye aktarılan bu film tam 7 dalda Oscar adayı oldu. En iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini almaya hak kazandı. 

İmdb Puanı: 8.6 Türü: Korku – Suç

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – The Lord of the Rings: The Return of the King(2003)

Konusu

Orta dünyada savaş hazırlıkları yapan kötüler iyileri yok etmeyi amaçlamaktadır. Ve savaşı iyilerin kazanması neredeyse imkansız gözükmektedir. Gandalf bu yenilgiyi engelleyebilecek tek kişidir. Kötüleri yenmenin tek yolu vardır. Onlara güç veren yüzüğü yok etmek. Bu amaç uğruna bir yüzük taşıyıcısı belirlenir. Arkadaşıyla yola çıkan bu kişi oldukça büyük badireler atlatacaktır. 

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Macera – Fantazi
Er Ryan’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan (1998)

Konusu

2. Dünya svaşını anlatan bu filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Filmin senaryosunu ise Robert Rodat yazmış. Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan bu efsane film, yüzbaşı olan John H. Miller’in (Tom Hanks), eve dönme izni alan Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başından geçen olayları konu almaktadır. 

İmdb Puanı: 8.6 Türü: Dram – Savaş

İndiana Johns Kutsal Hazine Avcıları – Raiders of the Lost Ark (1981)

Konusu

Artık bir klasik hale gelen ve en iyi macera filmlerinden biri sayılan İndiana Jones filminin ilki 1981 yılında çekilmiştir. Filmde kutsal addedilen bir hazinenin peşine düşen İndiana Jones, bu yolda Alman ajanlarıyla mücadele eder, Nepal’den Mısar’a uzanan bir yolculuk yapmak zorunda kalır. Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri sayılan İndiana Jones’i hala izlemediyseniz, kesinlikle izleyin. 

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Rocky (1976)

Konusu

Rocky Balboa, fakir ve kimsesiz bir boksördür. Bir gün Dünya ağır siklet şampiyonu ile bir boks maçı yapma şansı bulur. Bu şans onun için hayatının fırsatıdır. Zira dünya şampiyonunu yenmek tüm dünyada büyük bir şöhret kazanmak demektir. 

İmdb Puanı: 8.5 Türü: Aksiyon – Macera

Bülbülü Öldürmek – To Kill a Mockingbird (1962)

Konusu

Irkçılığın Amerika’da yaygın olduğu yıllarda bir zenci tecavüzle suçlanır. İnsanlar tarafından linç edilen ve suçlanan bu zenci asılmak üzeredir. Fakat onu savunmak üzere beyaz bir avukat gönüllü olur. Olayların bir çoçuğun dilinden aktarıldığı ve uzun yıllar satış rekorları kıran ‘Bülbülü Öldürmek’ isimli kitaptan uyarlanan bu film, gerçekten sinema severler için bir klasiktir.

İmdb Puanı: 8.1 Türü: Dram – Trajedi
Yağmur Adam – Rain Man (1988)

Konusu

Bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü haber alan Charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir Buick Roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

Fargo (1996)

Konusu

Jerry Lundegaard borçları olan bir sahtekârdır. İhtiyaç duyduğu meblağda parayı acilen edinmeli ve borçlarını temizlemelidir. Karısının babası oldukça zengin bir adamdır; ancak gamsız bir sahtekar olan Jerry’ye yardım etmesi imkansız gibi görünmektedir. Jerry’nin aklına şeytani bir fikir gelir. Jerry, karısını kaçırmak ve kayınpederinden fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin hiçbir şey planlandığı gibi ilerlemeyecektir.
Sinemalarının ilk döneminden bu yana çizgilerini hiç bozmadan ilerleyen Coen Kardeşler’e büyük bir şöhret kazandıran Fargo, orijinal senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında Oscar kazanmıştı.

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi

 

Can dostum – Good Will Hunting (1997)

Konusu

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will’i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire’dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..

İmdb Puanı: 8.9 Türü: Dram – Tarih – Biyografi