Macbook’unuzda Bulunması Gereken En İyi Uygulamalar

Bu yazımızda, sizler için en faydalı ve en gerekli Macbook uygulamalarını bir araya getirdik. Şayet yeni bir Macbok Air veya Macbook Pro satın aldıysanız bu uygulamaları mutlaka indirmenizi ve bilgisayarınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. 
Unarchiver

Unarchiver, birçok farklı arşiv dosyasını arşivden çıkarabilen küçük ve kullanımı kolay bir programdır. Bu uygulama sayesinde bilgisayarınızdaki Zip, RAR, 7-zip, Tar, Gzip ve Bzip2 gibi yaygın formatları açabilir, StuffIt, DiskDoubler, LZH, ARJ ve ARC gibi birçok eski formatı da çalıştırabilirsiniz. Unarchiver’in yapabildikleri bunlarla da sınırlı değildir. O, ISO ve BIN disk görüntülerini, bazı Windows .EXE yükleyicileri gibi diğer dosya türlerini bile açabilen bir uygulamadır.

Microsoft’taki Winrar’ın Macbook yani OSX işletim sistemindeki alternatifi olanUnarchiver, bilgisayarınızda bulunması gereken en önemli uygulamaların başında gelir

Unarchiver’i İndirmek İçin Tıklayın

 

VLC Medya Oynatıcı (Video ve Mp3 Çalar)

Macbook için kullanabileceğiniz en iyi video oynatıcı VLC Player’dir. VLC, DVD’lerin, Ses CD’lerinin, VCD’lerin ve çeşitli formatlardaki medya dosyalarının çalınmasında kullanılan açık kodlu ve ücretsiz bir multimedya platformudur.  Macbook’un içerisinde bulunan ve hazır olarak gelen iTunes veya Quicktime Player’ler ise her video türünü desteklemez. Çoğu zaman problemler yaşarsınız. 

VLC Media Player’i İndirmek İçin Tıklayın
Chrome

Bildiğiniz üzere Chorme, Google’ın geliştirdiği ve internet kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen Browser’dır.  Şayet Safari’yi beğenmediyseniz veya diğer cihazlarınızda Chorme’yi kullanıyor ve bu alışkanlığınızı terketmek istemiyorsanız, Macbook’unuzda da bu güzel uygulamayı kullanabilirsizin. 

Google Chorme’yi Buradan İndirebilirsiniz

 

Tuxera Ntfs (Macbook’a Hardisk Bağlama)

Şayet yeni bir Macbook kullanıcısı iseniz ve bu konudan habersiz iseniz oldukça şaşırabilirsiniz. Zira Windows işletim sistemlerinde kullandığınız Harddisk’leri  Macbook bilgisayarınızda kullanamazsınız. Çünkü bu iki sistem farklı iki disk yapısına sahiptir. Bu da iki işletim sistemi için ortak bir Harddisk kullanamayacağınız manasına gelir. İşte Tuxera Ntfs bunu mümkün kılan uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak sahip olduğunuz harddiski her iki platformda da rahatça kullanabilirsiniz. Şayet sadece Macbook’da kullanacağım derseniz bu ücretli uygulamayı satın almak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken Harddisk’i OSX işletim sistemine uygun hale getirmek. 

Tuxera Ntfs Harddisk Uygulamasını İndirmek İçin Tıklayın

Adobe Photoshop

Microsoft’ta olduğu gibi Macbook’da da en iyi ve en kullanışlı Photoshop uygulaması Adobe Photoshoptur. Masaüstü ve Mobil sürümleri bulunan bu mükemmel programla fotoğraflarınıza, aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirisiniz. Ücretli olan bu uygulamayı aşağıdaki linkten indirmeniz mümkün.

Adobe Photoshop’u İndirmek İçin Tıklayın
 

Spotify

Masaüstü ücretsiz olan bu mükemmel uygulama ile milyonlarca müziği indirmeden yüksek kalitede dinlemeniz mümkün. Arkadaşlarınızla sevdiğiniz müzikleri paylaşabileceğiniz ve dilediğiniz müzik listesine abone olabileceğiniz bir platform olan Spotify, size benzersiz bir müzik deneyimi yaşatacak 

Spotify’ı İndirmek İçin Tıklayın

 

Malwarebytes

Macbook için geliştirilen bir Antivirüs uygulaması olan Malwarebytes, cihazınızdaki kötü amaçlı yazılımları kaldırır ve Macbook’unuzun daha optimize bir şekilde çalışmasını sağlar. Şayet Macbook’unuz yavaş çalışıyorsa veya sisteminizin işleyişini bozan bazı kötü amaçlı yazılımların bulunduğundan şüpheleniyorsanız ücretsiz olan bu uygulamayı kesinlikle denemelisiniz.

Malvarebytes Uygulamasını İndirmek İçin Tıklayın
Pocket

14 milyondan fazla kullanıcı bulunan bu süper uygulama ile daha sonra okumak istediğiniz makaleleri kaydedebilir ve dilediğiniz yere yanınızda götürüp çevirim dışı okuyabilirsiniz. Oldukça güzel tasarımıyla makaleleri okurken gözleriniz yorulmayacak, internette dolaşırken gördüğünüz makaleleri, tarifleri veya web sayfalarını çok rahat bir şekilde kaydedebileceksiniz

Pocket Uygulamasını Ücretsiz Bir Şekilde İndirmek İçin Tıklayın

DropBox

Dropbox Piyasadaki en iyi bulut disklerden biridir. Dosyalarınızı, resimlerini kısaca dilediğiniz her şeyi bilgisayarınızın hafızasında veya bir diske ihtiyaç duymadan yedekleyebilir ve her istediğinizde ona kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir drive kullanarak yapabildikleriniz bunlarla sınırlı değil. Bu ve buna benzer uygulamaları diğer cihazlarınıza hatta android işletim sistemli telefonunuza indirerek cihazlarınız arasında kolay bir şekilde doysa aktarımı yapabilir bilgisayara ara kablo bağlamak gibi uygulamalara mecbur kalmazsınız. Dropbox yeni bir Mac kullanıcısının mutlaka kullanması gereken uygulamalardan biri. 

Dropbox Uygulamasını Ücretsiz Bir Şekilde İndirmek İçin Tıklayın

1Password

Mac için kullanabileceğiniz en iyi şifre yönetim programıdır. Bu uygulamanın esası izin verdiğiniz şifrelerin koruma altına alınarak gerekli zamanlarda kolay bir şekilde kullanımına olanak sağlamaktır. Şayet birden çok şifre kullanıyor ve bunları her defasında hatırlamak zorunda kalmak istemiyorsanız, bunun en basit çözümü 1Password uygulamasını bilgisayarınıza indirmek olacaktır. Dünyada oldukça ünlü ve yaygın bir kullanımı olan 1Password’ta şifrelerinizi kolay bir şekilde güvenle saklayabilirsiniz. 

1Password Uygulamasını Ücretsiz Bir Şekilde İndirmek İçin Tıklayın
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir