Sermaye Gerektirmeyen 7 İş Fikri

Bu yazımızda size, sermaye gerektirmeyen işleri, evden para kazanma tekniklerini, internetten para kazanma yollarını, yeni iş fikirlerini, yeni girişimcilik fikirlerini, satış yapmayı, google reklamlarından para kazanmayı, web siteden para kazanmayı, youtube’dan para kazanmayı, blog üzerinden para kazanmayı ve reklamlara tıklayarak para kazanma gibi meseleleri derleyeceğiz. Büyük paralar harcamadan yapabileceğiniz bir iş arıyorsanız bu yazımız tam da size göre. Aşağıda sıraladığımız iş fikirleri büyük bir sermaye olmadan yapabileceğiniz ve emeğinizin karşılığını görebileceğiniz bazı basit işlerden oluşuyor. Umarım size ilham kaynağı olur.

1. Yazılım Eğitimi 

Bildiğiniz üzere devrimiz teknoloji devri. Bu yüzden yazılım konusu herkes için büyük bir değere sahip. Bu işin eğitimini vermek için açılmış onlarca kurs olduğu gibi internette online olarak ücretsiz ders veren onlarca site ve onlarca mataryel mevcut. Siz de bu gün bu derslerden birine yönelip ileride kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Bu gün onlarca kişi basit bir web sitesi açmak için yüzlerce lira istiyor. Bu gibi temel bilgileri öğrenmek size günlük ihtiyaçlarınız için de lazım olacaktır. En basitinden kendi web sitesini kurmak isteyen küçük firmalara ücret karşılığı destek verebilirsiniz. Bu eğitimi alabileceğiniz bazı siteler şunlar:

 1. CodeAcademy
 2. Coursera
 3. edX
 4. Udemy
 1. GitHub
 2. MIT Open Courseware
 3. Hack.pledge
 4. Code Avengers
 5. Khan Academy
 6. Free Code Camp
2. Freelance Çalışarak Para Kazanma

Freelance çalışma olanakları gün geçtikçe artıyor. Hatta Amerika’da büyük bir gurup gelirini bu sayede temin ediyor. Evde makale yazımı, içerik üretimi vs. bu işlerin başında geliyor. Türkiye’de pek yaygın olmasa da yurt dışında oldukça yaygın olan bu iş şeklinden sizler de para kazanabilirsiniz. Şayet ingilizce biliyorsanız, aşağıda yer vereceğimiz sitelere üye olup siz de bu sitelerden evinizde yapabileceğiniz çeşitli işler alabilirsiniz.
  3. Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanma

İyi yapıldığı taktirde kesinlikle kazandıran işlerden biri de blog yazarlığıdır. Sevdiğiniz yaparken eğlendiğiniz bir konuda bildiklerinizi gördüklerinizi çarpıcı başlıklarla yazmaya başlayın ve sabırlı olun. Bir gün bloğunuza insanlar tarafından ziyaret edilmeye başladığını göreceksiniz. Aldığınız reklamlar sayesinde çeşitli miktarlarda paralar kazanacaksınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işin anahtar sözcüğü; sabır. Aşağıda en popüler iki blog sitesini görebilirsiniz.

 • WordPress.com – Bu bloglama platformunu anlamak çok kolay. Sitenizi kendi sunucularında özgürce barındırabilir veya bir alan adı satın alarak bu sitede barındırabilirsiniz.
 • Blogger.com – Google tarafından sağlanan blog platformudur. Tutkularını gerçekleştirmek ve biraz para kazanmak için blogger.com hizmetini kullanan yüzbinlerce freelancer var.

4. Youtbe’dan Para Kazanmak

Youtube günümüzün en popüler mesleklerinden biri haline geldi. İnsanlar sevdikleri bir konuda videolar çekip güle eğlene para kazanabiliyorlar. Siz de sevdiğiniz ve beğendiğiniz bir konuda videolar çekmeye başlayabilir ve izlendikçe para kazanabilirsiniz. Şayet yeterli içeriğiniz yoksa korkmayın, milyonlarca yabancı içerik var. Size kalan bunları türkçeleştirmek ve insanların beğenisine sunmak.
5. Makale Yazarak Para Kazanmak

Bu gün belki  yüzlerce sitenin çektiği en büyük sıkıntılardan biri içerik üretimi. Bu yüzden sayfa başına yaklaşık 5-10 lira arasında bir ücret ödeyerek içerik satın alıyorlar. Bu ücret kaliteli bir içerik için 50 liraya kadar çıkabiliyor. Yapmanız gereken makale satan sitelerle iletişime geçmek ve yazar olmak istediğinizi belirtmek. Kaynak konusunda gene yabancı siteler yardımınıza koşacaktır. İstediğiniz konuyu yabancı bir siteden bulun. Şayet ingilizceniz yoksa direkt olarak Google Translate‘ye atın ve oradaki çeviriyi uyumlu olarak düzeltin.6. Evde Üretin İnternette Satın

Evde kendi başınıza hazırladığınız şeyleri instagram vb. oluşumlarda satabilirsiniz. Çeşitli bebek ürünleri işleyebilir, elinizden dikiş nakış gelmiyorsa çeşitli konserveler hazırlayabilirsiniz. Çevrenize bakın ve neler üretebileceğinizi hayal edin. En başta biraz zarar etmekten korkmayın.7. Tatil Evi

  Köyde veya kırsal alanda kullanmadığınız bir eviniz mi var. O halde bu eve biraz çeki düzen verip, şehrin gürültüsünden bıkmış insanlara kiralayabilirsiniz. Yurtdışında oldukça yaygın olan bu iş Türkiye’de de başlamalı.
8. Çeviri Hizmetleri

Eğer bir veya birden fazla dil biliyorsanız şanlısınız demektir. Yapacağınız iş çeşitli ilan sitelerine ilan vererek evde çeviri işleriyle uğraşmanızdır. Şayet bu işi çok yapan var diyorsanız, yabancı sitelerdeki içerikleri kendi başınıza uygun bir dille çevirip Türkiye’de içerik olarak satabilirsiniz.
9. Mülkiyet yönetimi (Emlakçılık)

Evinizden veya yakınınızda bulunan bir ofisten emlakçılık hizmeti verebilirsiniz. Bunun için etrafınızdaki mülkiyetleri araştırmanız gerekir. Gerek internet sitelerine vereceğiniz ilanlarla gerek söz konusu mülkiyetlere asacağınız ilanlarla insanlar size ulaşacaklardır. Aldığınız komisyonlarla geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bu gün Bir ev satışında yaklaşık 5 bin lira gibi bir komisyon söz konusu.