Hurmanın Faydaları ve Çeşitleri (Trabzon ve Cennet Hurması)

Hurma Nedir, Hurmanın İçerisinde Hangi Maddeler, Vitamin ve Mineraller Vardır, Hurmanın Yararları Nelerdir, Hurmanın Zararları Nelerdir, Trabzon Hurması, Cennet Hurması Nedir gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hurma Nedir

Hurma ramazan ayı ile özdeşleşen, iftar ve sahur sofralarının olmazsa olmazı olan önemli bir besindir. Dünyada en fazla Arap yarım adasında yetiştirilen bu mucizevi meyvenin insan vücuduna olan faydaları oldukça fazladır. Hurmanın özellikle Ramazan aylarında tüketilmesinin sebebi ise oruç sırasında insan vücudunun beslenme konusunda daha hassas bir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden doyurucu ve oldukça hafif bir meyve olan hurmayı iftar ve sahurda sık sık tüketmek gerektiği ifade edilmektedir. Zira bu meyve insanın oruca açlığa olan dayanıklılığını arttırıyor ona enerji ve vermekte ve vücuttaki sistemlerin düzgün bir şekilde çalışmasın yardımcı olmaktadır.

Hurmanın İçerisinde Yer Alan Vitamin ve Mineraller

Yapılan araştırmalara göre hem kurusunun hem de yaşının tüketilmesinde oldukça fazla yararlar bulunan hurmanın içerisinde çok sayıda mineral bulunmaktadır. Bu yüzden uzmanlar Hurmanın faydalarının, yalnızca Ramazan ayında değil diğer aylarda da değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.
Besin değerleri açısından Hurma, yüzde 44 ila 88 oranında şeker yoğunluğuna ve oldukça yüksek miktarda Potasyum oranına sahip bir meyvedir. Bu oran Muz’un 2,5 katına denk gelmektedir. Hurmanın içerisinde yaklaşık olarak besin değeri açısından çok zengin 15 adet mineral bulunmakta. Bunlardan bazıları, Çinko, Magnezyum, Kalsiyum ve Demir gibi maddelerdir. Bunların yanında Hurma C, B1, B2, A vitaminleri içerir. Hurmadaki bu mineral ve vitamin zenginliği onu, oldukça doyurucu bir meyve yapmaktadır. Hurma tüm bu özellikleri sayesinde DNA ve hücrelerin yenilenmesini sağlar, insanı tok tutar, ve vücuttaki zararlı oluşumların dışarı atılmasına yardımcı olur.  

Hurmanın Faydaları

Sindirim Sitemini Hızlandırır

Hurma sindirim sistemini düzenleyen ve bu sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan oldukça önemli bir meyvedir. Vitamin zenginliğinin yanında oldukça önemli bir miktarda Pektin zenginliği bulunan Hurma, bu zenginliği sayesinde sindirim sisteminin hızlanmasına ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Vücudun Tatlı İhtiyacını Giderir

Diyabet hastalığına sebep olan ve kan şekerinin yükselmesine yol açan Glisemik maddesi, Hurma’da oldukça düşük bir miktarda bulunur. Bu sayede hurma tüketimi herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde insana tokluk hissi verir. Yağ oranı oldukça düşük olan Hurma’daki yağların neredeyse tamamı çekirdek kısmında toplanmıştır. Tüm bunlardan dolayı Hurma, tatlı ihtiyacının giderilmesinde tüketilebilecek en ideal meyvelerden biridir.
Mide Ülserini İyileştirir

Hurma antioksidan özelliği oldukça baskın olan bir meyvedir. Bu sayede vücuttaki zararlı organizmaların temizlenmesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Yapılan araştırmalar, Hurma’nın mide ülserini iyileştirdiği ve bu hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir.

Tansiyonu Dengeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Hurma’da önemli bir miktarda Potasyum bulunmaktadır. Bu da onu, tansiyon rahatsızlıkları yaşayanlar için oldukça önemli bir hale getirmektedir. Hurma tansiyonu dengeleyen önemli bir meyvedir bu yüzden yalnızca Ramazan aylarında değil, diğer aylarda da kahvaltı ve ara öğünlerde şifa niyetine tüketilmesi gereken bir meyvedir. Uzmanlar Hurma tüketimindeki günlük ideal miktarın 3-4 adet olduğunu ifade etmektedirler.

Kanser Riskini Azaltır

Hurma yüksek mitarda lif içeren bir meyvedir. Bu lifler insanı kalp hastalıklarından korur onun kansere yakalanma riskini en aza indirir. Yapılan araştırmalarda yüksek miktarda lif içeren yiyeceklerin vücutta, Rahim, Göğüz ve Kolon hastalıklarına karşı önleyici görevler üstlendikleri tespit edilmiştir.
Vücudu Temizler

Hurma oldukça etkileyici bir miktarda antioksidan madde içermektedir. Antioksidan etkiye sahip bu maddeler kalp ve damar tıkanıklıklarına mani olur ve damar yollarının temizlenmesini sağlar.

Hurfanın faydaları nelerdir

Yaşlanmayı Önler

Hurmadaki antioksidan etkisi insan vücudunun yaşlanmasını da geciktirmektedir. O, içerdiği protein ve vitaminler sayesinde vücudun yenilenmesini sağlar ve vücuttaki zararları maddelerin atılmasını kolaylaştırır.

Diğer meyvelerin aksine hurma bekledikçe antioksidan özelliği artan bir meyvedir. Bu yüzden kuru olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hafızayı Güçlendirir

Hurma beyni ve hafızayı güçlendiren bir meyvedir. Yapılan araştırmalar Hurmanın içerisinde yer alan bir maddenin hafıza kaybının önüne geçtiğini tespit etmiştir. Bunun yanında beyindeki hasarlı hücrelerin yenilenmesinde de etkin bir şekilde rol alan hurma yaşlılığın getirdiği bir çok hastalığın devasıdır.

Anemi (Kansızlık) Hastalığına Şifadır

Anemi yani kansızlık çağımızda oldukça sık rastlanan hastalıklardan biridir. Bu hastalıktan muzdarip olanlara kan yapıcı yiyecekler tüketmeleri salık verilmektedir. Hurma’da oldukça yüksek miktarda demir bulunmaktadır. Bu, onu kan oluşumunda eşsiz bir hale getirir.  Özellikle hamilelik dönemindeki kadınların ve gelişim dönemindeki çocukların en çok ihtiyaç duydukları maddelerden biri olan demiri kolayca temin etmeleri için hurma yemeleri tavsiye edilmektedir.
Karaciğeri Güçlendirir

Bilindiği üzere B1 ve B2 vitaminleri karaciğerin en çok gereksinim duyduğu vitaminlerdir. Bu vitaminler açısından zengin olan Hurma, karaciğerin güçlenmesine ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Gözleri Kuvvetlendirir

Hurma A vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. A vitamini gözlerin düzgün çalışmasında en etkin olan vitamindir. Dolayısıyla düzenli Hurma tüketimi gözlerin güçlenmesini sağlayacaktır.

Kemikler İçin Oldukça Yararlıdır

Hurma yüksek miktarda kalsiyum ve fosfat içeren bir meyvedir. Bu, onu kemik dostu bir meyve yapar. Yapılan çalışmalar Hurma’nın kemikleri güçlendirdiğini ve kemik kaynaklı hastalıkları önlediğini göstermiştir.

Ruh Sağlığına İyi Gelir

Hurmanın içerisinde bulunan B6 vitamini ve Magnezyum insan vücudundaki kasların ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve onları güçlendirir. Doktorlar günlük 7 ila 8 hurma tüketildiği taktirde sinir ve stresten kaynaklanan hastalıklardan korunabileceğini ifade etmektedirler.

Damar Sertliği ve Kolesterole Şifadır

Hurma’nın şifa olduğu bir diğer hastalık ise damar tıkanıklığı ve damar sertliğidir. Hurma’nın içerdiği antioksidanlar damarlardaki pıhtılaşmış kanın yok edilmesini sağlar ve damar tıkanıklığını ortadan kaldırır. Bu sayede çeşitli kalp hastalıklarının önüne geçilmiş olur.

Çoçuk Gelişimine Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalar Hurma’nın antiseptik bir yapıda olduğunu kanıtlamıştır. Bu da onu, vücuttaki yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan bir meyve yapmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan demir ve potasyum gibi maddeler sayesinde çocukların bedensel gelişimine katkı sağlar.Cildi Güzelleştirir

Hurmanın bir diğer özelliği de cildi yenilemesi ve cildin daha güzel görünmesini sağlamasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Hurma, antioksidan etkiye bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar ciltteki tahrişleri önler ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Hurmanın Zararları

Hurma aşırı bir şekilde tüketildiği taktirde bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Doktorlar özellikle şeker hastalarının bu meyveyi çok fazla tüketmemesi gerektiğini ifade etmektedirler. Uzmanların tavsiye ettiği miktar günlük en fazla 3-4 adettir. Bunun üstüne çıkıldığı taktirde hurmadaki kalorilerin kilo alımına sebep olacağı bildirilmiştir. Yapılan bazı araştırmalar hurmanın aşırı bir şekilde tüketilmesinin kilo, dalak problemlerine, baş ve göz ağrılarına sebep olduğunu tespit etmiştir.

Cennet Hurması (Trabzon Hurması)

Asıl vatanı Çin olan ve Türkiye’de Trabzon Hurması olarak bilinen Cennet hurması kış aylarında yetişen ve ortalam elma büyüklüğünde olan turuncu bir hurma çeşididir. Bu meyve B1, B3 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir ve tadı ekşiye yakın tatlıdır. Cennet Hurmasının bazı faydaları şunlardır; 

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Kış aylarında sıcak tutar.
 • Çeşitli Hastalıklardan korur
 • Kansızlık problemlerini ortadan kaldırır
 • İçerdiği Lifler sayesinde sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler
 • Bazı bölgelerde suyu sıkılarak yüksek tansiyon hastalarına içirilir 
 • Kolesterölü ve Tansiyonu dengeler
 • Hücreleri yeniler
 • Cildi güzelleştirir
 • Mide hastalıklarına iyi gelir
 • Nezle, Öksürük ve Grip gibi kış hastalıklarına karşı korur. 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir