İncir | İncirin Faydaları Nelerdir | Zayıflatır Mı – Kilo Aldırır Mı?

İncir, binbir deva mucizevi bir meyvedir. Bu meyve yeşil olarak tüketilebileceği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Kalori miktarı oldukça ideal olan İncir zayıflatır mı, kilo aldırır mı, İncirin faydaları nelerdir,  gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İncir Nedir 

İncir ağacı genellikle Asya’da yetişen ve dut ailesine mensup bir meyvedir. Kuru incir olarak isimlendirilen kurutulmuş hali tüm yıl boyunca kolayca muhafaza edilip tüketilebilir.

İncir Kaç Kaloridir

100 Gram Yeşil İncir yaklaşık olarak 75 Kalori

100 Gram Kuru İncir ise yaklaşık olarak 250 Kaloridir.

İncirin İçerisinde Yer Alan Vitamin ve Mineraller 

İncirin sağlığa bu kadar çok yararının bulunmasının sebebi içerisinde bulunan mineral, vitamin ve liflerden ileri gelir. A, B1, B2 vitaminleri, Kalsiyum, Demir, Fosfor, Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve Klor, incirin içerisinde yer alan faydalı vitamin ve minerallerden bazılarıdır. 

İncirin Faydaları

İncirin yararları sayılamayacak kadar çoktur. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre bu mucizevi meyvenin bazı faydaları şunlardır;

Kabızlığı Önler

Her üç incirin içerisinde toplamda 5 gram lif vardır. Onun içerisinde yer alan yüksek lif konsantrasyonu, bağırsakların sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler. Lifin vücuda olan faydaları bunlarla sınırlı değildir. Lif, sindirimi kolaylaştıran, şişkinliği gideren ve insanı rahatlatan en önemli maddelerden biridir. 

Kilo Kaybettirir Zayıflatır 

İncirin içerisinde yer alan liflerin bir faydası da kilo kaybına yardımcı olması ve zayıflatıcı bir etki yaratmasıdır. Bu lifler sindirimi kolaylaştırır, bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı önler. Fakat zayıflamak isteyenlerin bu meyveyi sınırlı miktarda tüketmesi gerekmektedir. 

Kilo Aldırır

İncirin zayıflatıcı etkisinin yanında yüksek kaloriye sahip bir meyvedir. İncirin özellikle de süt ile bol bol tüketilmesi zayıflık problemi çekenler için tavsiye edilen en sağlıklı kilo alma yollarından biridir. 

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Yine incir içerisindeki lifler vücutta kümelenmiş olan kolesterolü ortadan kaldırır, vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Yapılan araştırmalar incirin Kolon kanseri gibi bir takım kanser türlerini önlediğini ortaya koymuştur. 

Kalp Hastalıklarını Önler

Kuru incir, Fenol, Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri kalp hastalıklarına yakalanma riskini aşağıya indirir. Ayrıca incir yaprakları üzerinde bulunan maddelerin vücuttaki trigliseritleri inhibe edici bir etkiye sahip olduğu ve kanserin yok edilmesinde yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. 

Kolon Kanseri Tedavisinde Kullanılır

İncirdeki lif varlığı serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve bağırsakları harekete geçirir. Bu sayede kolon kanserine yol açan maddeler vücuttan kolay bir şekilde atılmış olur. 

Meme Kanserini Önler

İncirdeki lif içeriğinin meme kanserine karşı koruduğu bilinmektedir. Kadınlardaki bir takım hormonlar sıklıkla dalgalanma gösterebilirler. Vücudun sistemleri o kadar birbiriyle bağlantılıdır ki, bu hormonlarda görülecek herhangi bir hareketlenme vücuttaki diğer sistemlere doğrudan etki eder. Ve bu süreçte oksitler ve serbest radikaller ortaya çıkabilir. İşte incirin vücuda sağladığı lifler ve incirin antioksidan etkisi bu tür zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ve vücutta meme kanserine sebebiyet verebilecek kötü organizmalar ortadan kaldırılmış olur. 

Diyabetin Kontrol Edilmesini Sağlar

Amerikan Diyabet Derneği, indirin diyabetin fonksiyonel kontrolünü arttırmaya yardımcı olan yüksek lifli tedavi edici bir meyve olduğunu açıklamıştır. İncirin, düzenli olarak insülin almak zorunda olan diyabet hastalarının insülin ihtiyacını azalttığı belirlenmiştir. İncir potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Bu da, yemeklerden sonra vücut tarafından emilen şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olur. 

Hipertansiyonu Önler

Vücuttaki düşük potasyum ve yüksek sodyum seviyesi hipertansiyona yol açabilir. İnciri içerisindeki potasyum miktarı hipertansiyona karşı mükemmel bir savunma yaratır. Bu da onu rahatlatıcı ve sinirleri yatıştırıcı bir gıda yapar. 

Bronşit Tedavisinde 

İncir yapraklarındaki doğal kimyasallar onun şifa amaçlı çay yapılara içilebilmesine olanak sağlar. Yapılan araştırmalar incir yaprağı çayının bronşit ve solunum rahatsızlıklarına faydalı olduğunu göstermiştir. Bunun yanında astım semptomlarının önlenmesi ve azaltılması için de kullanılabilmektedir. 

Zührevi Hastalıkların Tedavisinde

İnciller geleneksel olarak Hint Yarımadası’nda ve dünyanın diğer birkaç bölgesinde zührevi hastalıklar için sakinleştirici bir merhem olarak kullanılmıştır. Bu meyvelerin sindirilmesi veya tropikal olarak uygulanması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtulmayı sağlar; ancak, incirin pozitif olarak etkilediği semptomların ve hastalıkların üzerinde daha fazla araştırılma yapılması gerekmektedir.

Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

Yüzyıllar boyunca incir, cinsel bir takım rahatsızlık ve problemlerin giderilmesinde kullanılmıştır. Uzmanlar, incirin Afrodizyak etkili bir meyve olduğunu ifade etmektedirler. 

Kemikleri Güçlendirmek İçin Kullanılır

İncir, kalsiyum deposu bir meyvedir. İncirin faydalarından biri de, kemik oluşumunu teşvik etmesi ve kemiklerdeki herhangi bir bozulma veya hasarın giderilmesini sağlamasıdır. İncir, aynı zamanda fosfor açısından da zengin bir meyvedir. 

Kalsiyum Kaybını Önlemek

Bazı insanlar idrar yoluyla yüksek miktarlarda kalsiyum kaybederler. Bu da vücudun düzenini bozar. İncir içerisinde yer alan potasyum vücuttaki atık maddeleri düzenler ve kalsiyum kaybını en aza indirir. 

Makula Dejenerasyonunu Önler

Yaşlılarda görme kaybının ana sebebi maküla dejenerasyonudur. İncir gibi meyveler, yaşlanmanın bu yaygın semptomundan sakınmanıza yardımcı olur.

Boğaz Ağrısını Rahatlatır

Incirdeki yüksek müsilaj içeriği, boğaz ağrısının iyileşmesine ve korunmasına yardımcı olur . Incirlerin ve doğal meyve sularının yatıştırıcı doğası , ses telleri üzerindeki ağrı ve stresi azaltabilir .

Diğer Faydalar

İncir, boğmaca ve astım gibi çeşitli solunum rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Ayrıca sindirim sisteminin rahatlamasına, kabızlığın önlenmesine, diğer bir çok bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Ateş, kulak ağrısı, apseler, zührevi hastalıklar, ve karaciğer hastalıklarını tedavi eder. İncir, yüksek düzeyde alkanlara sahip bir meyvedir. Bu sayede vücudun pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. 

İncir içerisinde yer alan antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu zararı önler. Onları yatıştırır. Bu mucizevi meye aynı zamanda şeker ve yağ bakımından da düşüktür. 

İncir tatlı ve yumuşak bir meyvedir. Çeşitli tatlılarda, reçellerde, turta, puding, kek gibi unlu mamullerde kullanılabilir. 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir