Kabızlığa İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 16’sı düzenli olarak kabızlık problemi yaşıyor. Ve yine bu araştırmalara göre, kadınlar hormonal yapıları itibariyle kabız olmaya erkeklerden daha yatkın. Eğer kendinizi tıkanmış gibi hissediyorsanız, sizin için alarm zilleri çalıyor demektir. Bu, vücudunuzun size, rahatsız olduğunu ve bir takım bağırsak problemlerinin yolda olduğunu haber verme şeklidir. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya iseniz eczaneye gitmenize gerek yok. Yapmanız gereken öncelikli olarak bir markete uğramak. Zira herhangi bir ilaç kullanmadan, sadece gerekli maddeleri içeren doğal ve sağlıklı yiyecekler tüketerek bağırsak hareketlerinizi düzenlemeniz mümkün. Aşağıda kabızlığa iyi gelen 8 besinin bir listesini bulabilirsiniz.

Su

Su, kabızlığa iyi gelen içeceklerin başında gelmektedir. Su tüketerek yalnıza vücudunuzdaki sıvı miktarını arttırmakla kalmaz, sindirim sisteminizi hızlandırıp, bağırsaklarınızı çalıştırmış olursunuz. Günlük su tüketiminizi düzenli bir halet getirip, vücudunuzdan atılması gereken dışkının yumuşamasını sağlayabilir ve dolayısıyla kabızlık riskini büyük oranda azaltabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt ve diğer  probiyotikler bağırsaklarınız ve sindiriminiz için oldukça faydalı besinlerdir. Bu tür besinler, şişkinliğe, hazımsızlığa ve kabızlığa sebep olan bakterileri yok eder ve bağırsaklarınızın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Yoğurt yıllardır kabızlığı giderici bir besin olarak kullanılmaktadır. 

Yapraklı Sebzeler

Kabızlığa ne iyi sorusunun cevaplarından biri de yapraklı sebzelerdir.Uzmanlar her insanın günlük olarak minimum 25 gram lif tüketmesi gerektiğini ifade etmektedir. Ispanak, lahana ve benzeri yapraklı yeşil sebzeler, sindirim sisteminizin hareket etmesi için gereken yeterli lif miktarına sahip oldukça faydalı besinlerdir. Bu besinlerin, sindirim sisteminizi hızlanmakla kalmaz, bağırsaklarınızı çalıştırır ve dışkının yumuşamasına yardımcı olur ve olası bir kabızlık problemini ortadan kaldırır.

Keten Tohumu

Keten tohumu bol miktarda lif içeren bir besindir. Ayrıca içerisinde, sindirim sistemini kaplayan yapışkan bir madde ve bol miktarda magnezyum vardır. Bu sayede sindirim sistemini hızlandırır, bağırsakları çalıştırır, kabızlığı önler.

Yüksek Lifli Meyveler

Yapraklı yeşil sebzeler gibi, bazı meyveler de lif deposudur. Özellikle kayısı, incir ve kuru erik gibi yiyecekler bağırsakları çalıştırır ve içerdikleri antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki zararlı oluşumları yok eder, onların dışarı atılmasına yardımcı olur.

Zeytin Yağı

Günlük olarak tüketeceğiniz bir kaşık zeytin yağı, sindirim sistemini hızlandıracak, bağırsakları daha kaygan bir hale getirecek ve dışkıyı yumuşatacaktır. Şayet zeytin yağını kaşıkla içme fikri size pek cazip gelmiyorsa, onu lif zengini sebzelerle yaptığınız mükemmel salatalarınız için bir sos olarak kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir