Makale Yazım Kuralları (Word Tez Yazım Kuralları)

Bu başlıkta akademik dilde yazılan bilimsel Türkçe makale yazım kurallarını derledik.

Makale bir fikrin veya görüşün beyan edildiği yazılardır. Bu kelime Arapça kökenli bir kelimedir. Tam manası ”söylenen şey”dir. Genellikle akademik amaçlar doğrultusunda yazılan makaleler belli kriterlere uygun olmalıdır. Bu yazımızda sizlere makale yazılırken dikkat edilmesi gerek bazı hususlardan bahsedeceğiz: 

– Makalenin asgari olarak uzunluğu 7.500 kelime olmalıdır.

– 20 sayfa bir makale için ideal bir miktardır.

Çok uzun ve çok kısa makaleler pek kullanışlı değildir. Bu yüzden sizler anlatmanız gereken konuyu en kolay ve en yalın şekilde anlatın. Unutmayın ki uzun yazı her zaman kalitenin işareti değildir.

– Makalelerde kullanılan yazı karakteri Times New Roman’dır.

– Ana metnin karakter boyutu 12 punto, dipnotların ise 10 punto olması idealdir.

– Başlık 12 punto kullanılarak, bold karakterlerle ve sayfa ortalanarak yazılmalıdır.

Akademik tezlerde kullanım genellikle bu şekildedir. Sizden makale talep eden kişiler sizlerden farklı font ve ölçüler isteyebilir.

– Dipnotlar, ilgili sayfanın sonuna sıralı numaralar hâlinde eklenmelidir.

İlk defa altıntıladığınız kaynağı tam olarak belirtin. ikinci ve diğer seferlerde bu kaynağı ‘Tahir Ahmet age s. 120” şeklinde belirtebilirsiniz.

– Kaynakça Kullanılan kaynakların bilgileri, metnin sonunda yazarların soyadı sırasına göre alfabetik olarak düzenlenen kaynakça bölümünde sıralanmalıdır.

– Aynı yazarın birden fazla eseri kullanıldığında, yazarın (yazarların) çalışmaları kronolojik olarak eskiden yeniye doğru sıralanmalıdır.

– Kitap ve dergi isimleri italik harfler kullanılarak yazılmalıdır.

– Kaynakçada yer verilen çalışmaların birden fazla yazarı var ise, her birinin soyadı ve ad bilgisine yer verilmelidir.

– Kenar Boşlukları : Alt, Üst, Sağ, Sol: 2 cm, Cilt payı: 0,5 cm,  Genişlik: 18 cm Yükseklik: 23,5 cm Üstbilgi: 1,2 cm Altbilgi: 1,2 cm olmalıdır.

– Referanslar metnin içinde ilgili bölümün olabilecek en yakın yerinde yazar soyadı ve makale/kitap yılı olarak yazılır.

Bu düzen iyi bir makale ve tez için yeterli bir düzendir. Siz de bu kurallara riayet ederek ideal bir makale ortaya koyabilirsiniz. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus yazım kurallarına dikkat etmek olacaktır. Bir sonraki yazımızda sizleri, yazım kurallar, en çok yapılan yazım yanlışları gibi konularada bilgilendireceğiz. Takipte kalın.