Nazar ve Nazar Duası | Arapça ve Türkçe Nazar Duaları

[no_toc]
Bu yazımızda sizlere nazar, nazardan korunma duası, Türkçe ve Arapça nazar duaları, nazar ayeti, nazar belirtileri, nazar duası okumanın faydaları, cinlerden korunma, nazar boncuğu, peygamber efendimizin nazar duası ve kalem suresindeki nazar ayeti gibi konularda bilgiler vereceğiz. 

Nazar Nedir

Arapça’da bakmak manasına gelen bu kavram, herhangi bir kişiyi, göz ve bakışla, hatta sözlerle zarara uğratmak, herhangi bir şekilde zarar görmesine sebep olmak demektir. Nazar kıskançlıktan kaynaklandığı gibi herhangi bir şeyi aşırı şekilde övmekle de gerçekleşebilir. Eskiden beridir bir çok inanışta, nazarın var olduğuna inanılır. Bu yüzden insanlar özellikle bebeklerini, çocuklarını, hayvanlarını, meyve veren ağaç ve ekinlerini çeşitli yollarla nazardan korumaya çalışmışlardır.Nazar Kur’an’da ve Hadislerde Var Mıdır?

Efendimiz a.s Bir çok hadisinde göz değmesinin gerçek olduğunu ifade etmiştir (1). Nitekim Kalem Suresinin 51 ve 52. Ayetlerinde Allah’u Teala şöyle buyurmuştur; “Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’ân’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için) ‘Hiç şüphe yok o bir delidir’ diyorlar.  Yine Yusuf suresinde Hz. Yakup oğullarını Mısır’a gönderirken onlara şu tavsiyede bulunmuş; “Ve (Ey oğullarım!) diye ekledi, “(Şehre) hepiniz tek bir kapıdan girmeyin; her biriniz ayrı ayrı kapılardan girin…” (Yusuf, 12/67) Bazı tefsirciler Hz. Yakup’un bu nasihati, oğullarına nazar değmesini engellemek için yaptığını savunmuştur.

Nazarın Belirtileri

Sıkıntı, bunalım, baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, karamsarlık, stres, nazarın belirtilerindendir. Nitekim rivayetlere göre efendimiz ‘Göz değmesi gerçektir. İnsanı Mezara götürür’ buyurmuştur.Nazardan Korunma | Nazar Duaları | Peygamber Efendimizin Nazar Duası

Şifa kaynağı olan Kur’an ayetleri nazarın tesirini yok etmekte ve her konuda olduğu gibi bize şifa olmaktadır. Özellikle İhlas, Fatiha ve Muavvizeteyn (Felak-Nas) Sureleri çokça okunmalıdır.

Bunun yanında Maşallah ve Barekallah sözlerinin de nazarın etkisini kırdığı ifade edilmektedir. Nitekim hadis-i şerifte de bu durum şöyle ifade edilmektedir; ‘Biriniz kardeşinde beğendiği, hoşuna gittiği bir şey gördüğü zaman, ona mübarek olması için dua etsin (Maşallah, Barekallah gibi sözler söylesin’

Yine nazardan korunmak isteyen kişi hadislerde geçen şu duayı sıkça tekrar etmesinde fayda var ‘Yarattığı şeylerin şerrinden Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım’ (2.)

Bir diğer dua

اعوذ بكلمات الله التامة من كل شيطان وهامة و بكل عين لامة

(Eüzü bi kelimâtin et-tâmme min külli şeytanin ve hâmme ve bi külli aynin lâmme) (Her türlü şeytandan, zehirleyici haşerattan ve dokunan her gözden Allah’ın tastamam kelimelerine sığınırım) (3)

Şu ayeti kerime de sıkça okunması tavsiye edilen ayetlerden biridir;       

وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون ومَا هُو إلاّ ذِكْر للعالمين
O kafirler Kur’ân’ı işittikleri zaman neredeyse seni gözleri ile devireceklerdi. Bir de durmuşlar «o bir deli» diyorlar. Halbuki o alemler için bir öğüttür. (Kalem 51-52)Nazar Boncuğu

Çoğu alim, nazardan korunmak için takılan ve halk arasında oldukça yaygın olan nazar boncuğunun batıl bir inanç olduğunu hatta Allah’a sığınmak yerine ne olduğu bile bilinmeyen taşlara sığınmanın İslami açıdan tehlikeli olduğunu ifade etmiştir.

Dipnotlar

  1. (Buhari, Tıp:36) ) – (Müslim, Selâm: 42; İbni Mâce, Tıb: 3)
  2. (Ahmed b. Hanbel, 4/430)
  3. Kalem Suresi 51-52
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir