Papatya | Papatya Çayının Faydaları

Papatya Nedir

Papatya, daha çok çay olarak tüketilen ve asıl ismi German Chamomile olan ve vücuda olduka fazla faydaları olan bir çiçeğe verilen isimdir. Günümüzde Papatya’dan elde edilen çayın, dünyada her gün 1 milyon bardaktan fazla tüketildiği ifade edilmektedir. Papatya çiçeği ayrıca mide rahatsızlıklarına, uyku bozukluklarına ve soğuk alınganlığına ve daha bir çok hastalığa karşı tedavi amaçlı kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar bu bitkinin faydalarını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda papatya bir çok tıbbi ilacın hammaddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Papatya Yağı

Papatya bitkisinden elde edilir ve özellikle de cildin güzelleştirilmesinde kullanılır. Bu yağın günlük olarak bir pamuk yardımıyla cilde sürülmesinin, cildin yumuşamasını ve daha pürüzsüz bir hal almasını sağladığı belirlenmiştir.

Papatya Suyu

Papatya’nın vücudu iyileştiren bir diğer parçası da suyudur. Özellikle de saçların güçlendirilmesinde ve doğal rengine kavuşmasında papatya suyunun oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden günümüzde imal edilen bazı şampuanlar papatya özlü olarak piyasaya sürülmektedir. Papatya suyunu elde etmek için üç dört yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya çiçeğini yaklaşık olarak on dakika kaynatın ve bir süre dinlendirin. Ardından Papatyaları süzün ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır – Nasıl Hazırlanır

Papatya çayı demlemek için yapılması gereken iki-üç tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini ocakta kaynayan yaklaşık yarım litrelik suya eklemek ve bir dakika haşladıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakmaktır. Ardından papatyayı sudan süzerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız bu çayı limon suyu ile tatlandırabilirsiniz.

Papatya Çayının Tarihi

Papatya çayı, tarihi Eski Mısır’a kadar uzanan bir içecek. Yapılan araştırmalar, Eski Mısır’da halkın Güneş tanrısı için yapılan törenlerde papatya çayı tükettiğini ortaya çıkarmıştır. Yine aynı tarihlerde bu sihirli iksirin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı belirlenmiştir. Romalılar tarafından tütsü olarak da kullanılan bu papatya Antik Yunan’da, ateşli hastalıkların ve güneş çarpmasının tedavisinde kullanılmıştır. Papaya çayı 1600 yıllardan sonra sinir ve uyku hastalıklarının, bel ve sırt ağrılarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Papatya Çayının Faydaları

Soğuk Algınlığını Giderir

Papatyanın içerisinde yer alan faydalı maddeler vücudun grip ve benzeri hastalıklara karşı savaşmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede vücud çeşitli virüslere karşı daha dayanıklı bir hale gelir. Ve soğuk algınlığına bağlı hastalıklara karşı daha dirençli olur. 

Kasları Gevşetir

Papatya çayının kas gevşettiği, özellikle rahimdeki kasları gevşeterek hamile olan kadınların doğum yapmasını kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğu ifade edilmektedir. Papatya bu yönü ile fiziksel yorgunluktan ileri gelen ağrıları da giderir, vücudu dinlendirir. 

Migrene İyi Gelir

Yapılan bazı araştırmalar düzenli olarak papatya tüketen kişilerde migren hastalığının iyileştiğini ve papatya çayının önleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Kan Şekerini Dengeler

Papatya çayı, diyabet hastalarına önerilen bir çaydır. Bazı doktorlar, papatya çayının kandaki şeker oranını dengelediğini ifade etmektedirler. 

Ülser Tedavisinde Kullanılır

Papatya çayı, ülser hastalığından kaynaklanan ağrıların yatıştırılmasında kullanılan etkili bir içecektir. 

Doğal Bir Antibiyotiktir

Papatya içerisinde oldukça güçlü etkilere sahip çok sayıda antibakteriyel madde bulunmaktadır. Daha önce ifade ettiğimiz üzere, papatya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun virüslere karşı direncini arttırır ve onu çeşitli hastalıklara karşı korur.

Stresi ve Zihinsel Yorgunluğu Giderir

Papatya çayı dinlendirici ve yatıştırıcı etkiye sahip bir içecektir. Bu çayı içenlerde sükunet halinin oluştuğu ve vücudun rahatladığı, dolayısıyla stresin azaldığı görülmüştür. 

Saçları Güçlendirir

Yukarıda papatya suyunun saçlara olan etkilerinden bahsetmiştik. Bu mucizevi bitkinin suyunu saçlara uygulamak veya çayını tüketmek saçlardaki kepeklenmeyi en aza indirir, saçı doğal rengine kavuştururu ve saç köklerinin beslenmesini sağlar. Bu sayede saç dökülmelerini de yavaşlatır. 

Antioksidan Bir Etkiye Sahiptir

Papatya çayı antioksidan özelliği olan bir içecektir. O bu yapısıyla vücutta iltihap oluşumunu önler, mevcut yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve mikropları yok eder. 

Cildi Güzelleştirir, Cilt Hastalıklarını İyileştirir

Papatya çayının antioksidan özelliği onun ciltteki lekelerin yok edilmesinde etkili bir içecek yapar. Çayının tüketilmesinin yanında papatyadan elde edilen papatya yağının da cilde sürülmesi yüzdeki siyah noktaların yok edilmesinde, cildin daha pürüzsüz ve yumuşak bir hale gelmesinde oldukça etkin bir rol oynar. 

Uyku Bozukluklarını Ortadan Kaldırır

Papatya çayı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sayede vücudun daha rahat bir şekilde uykuya dalmasını sağlar ve uyku bozukluklarını ortadan kaldırır. 

Sindirimi Kolaylaştırır Zayıflatır

Bitki çayının yemeklerden sonra tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi, bu çayın sindirime yardımcı olması ve hazmı kolaylaştırmasıdır. 

Bağırsak Hastalıklarını İyileştirir

Papatya çayının antioksidan özelliği ve doğal bir antibiyotik olması onun bağırsaklarda ortaya çıkan bir çok hastalığın tedavisinde etkin bir biçimde kullanılmasına sebep olmuştur. Yapılan araştırmalar papatya çayının bağırsak iltihabını ortadan kaldırdığını göstermiştir. 

Karaciğeri Çalıştırır

Papatya çayının içerisindeki antioksidan maddeler ciğerlerdeki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar ve ciğerlerin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. 

Bunların Dışında;

Morluk ve çürüklükleri yok eder, bel ve boyun ağrılarını iyileştirir, çeşitli yaraları ve ay başı problemleri giderir, böcek sokmalarına iyi gelir, ateş düşürücü özelliği vardır, sinüzit hastalığına şifadır. 

Papatya Çayının Zararları Yan Etkileri

Özellikle bebekler, çocuklar ve emzirme dönemindeki annelerin papatya çayı tüketirken doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bazı kişilerde papatyaya karşı alerji bulunabilir bu da onların çeşitli rahatsızlıklar yaşamalarına sebebiyet verir. Yine aşırı miktarda papatya tüketiminin ishal ve baş ağrısına sebep olabileceği ifade edilmektedir. Şeker hastalarının şeker düşürücü ilaçlarla beraber sık sık papatya çayı tüketmeleri de düşük kan şekerine sebep olabilir. 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir