Saç Dökülmesi ve Saç Bakımına Dair Her Şey


Bu yazımızda sizler için saç bakımı ile ilgili aklınıza gelebilecek bütün konuları bir araya getirdik. Öncelikle saç dökülmesi ve saç dökülmesinin nedenlerini sıraladık. Bu nedenler arasında yer alan saçkıran hastalığını, saç dökülmesine sebep olan hastalıklar bölümünde derinlemesine irdeledik. Ardından saç dökülmesine çözüm olabilecek formülleri bir araya getirdik. Bioxcin ve Isırgan otlu şampuanlar gibi bitkisel şampuanların yanında saç bakımı ve saç güçlendirilmesi için kullanılan, saç maskesi, saç kremi ve saç bakım yağlarını anlattık. Ve bu konularda doğal saç bakım formüllerinin tarifine yer verdik. Eğer siz de saçım dökülüyor, saç dökülmesini nasıl önlerim diyorsanız veya yağlı saçlara çözümler arıyorsanız erkek ve kadınlar için derlediğimiz bu rehberi okuyun. 
Saç Dökülmesi

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bir insanın sahip olduğu saç teli sayısı yüz bindir. Ve günlük, yıkama ve tarama gibi faktörlere bağlı olarak elli ile yüz saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Fakat bu rakam

ın üzerindeki rakamlar tehlike arz etmektedir. Şayet gerekli tedbir alınmazsa saç dökülmeleri hızlanır ve kalıcı kelliğe sebep olabilir.

 

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 

Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanlar, fazla stres, genetik yatkınlık, deri hastalıkları, saçlardaki gelişim bozuklukları, kalp ve tansiyon ilaçları gibi kimyasal maddelere maruz kalmak, hatalı diyetler, hamilelik, saçlardaki kıl gelişim bozuklukları, hormonal bozukluklar, menopoz, yüksek dozda A vitamini alımı, Demir eksikliği, hatalı saç bakımı, aşırı miktarlarda şekillendirici kullanmak.
Saç dökülmesine sebep olan hastalıklar

Telogen Alopesi; Bir tür saç dökme hastalığı olan ve halk arasında oldukça yaygın olan Telogen Alopesi genellikle stres, ani kilo kaybı, hormonal bozukluklar ve cerrahi müdahelelerin ardından ortaya çıkar ve saçlarda büyük oranda seyrelmelere sebebiyet verir.

Saçkıran (Alopesi Areata); Halk arasında saçkıran olarak isimlendirilen bu hastalık insanın yaşadığı ağır depresyon-stres dönemlerinde ortaya çıkar ve saçların hatta sakal, kirpik ve kaş kıllarının dairesel bir şekilde dökülmesine sebep olur. Kalıcı kayıplara sebebiyet vermeyen bu hastalığı bir takım genetiksel ve nörolojik faktörlerin tetiklediği düşünülüyor.

Traksiyonel Alopesi; Saç köklerinin zorlanarak farklı şekillerde taranması, toka benzeri araçlarla haddinden fazla sıkılması ve saç köklerinin oksijen almasını engelleyici bandajlar kullanılması bir süre sonra saç dökülmelerine sebebiyet verir. Tıpta bunun adı Traksiyonel Alopesi’dir.

Androgenetik Alopesi;  Daha çok genetik faktörlerden kaynaklanan ve saçların zamanla incelmesi ve saç üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan bu hastalık kalıcı kelliğe sebep olur. Bu açıdan erken teşhis önemlidir. Gereken zamnda saç besleyicileri ve kök kuvvetlendirici tedaviler uygulanarak bu sonuçlar engellenebilir.
Saç Dökülmesine Çözüm

  • Zeytin Yağı Tedavisi; Hepimizin en çok duyduğu ve faydası herkes tarafından kabul edilen zeytin yağı ile saç köklerine mesaj yapmak bu gün hala en revaçta olan tedavi yöntemlerinden. Zeytin yağı yerine Hindistan cevizi yağı da kullanabileceğiniz bu tedaviye, saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra başlayın. Ve saçınıza az miktarda zeytin yağı sürüp, bu yağı saç köklerinize mesaj yaparak yedirin.

  • Soğan ve sarımsak kürü; Bilindiği üzere soğan ve sarımsak kükürt açısından zengin sebzelerdir. Bu açıdan kafadaki saç köklerini kuvvetlendirici bir yapıları vardır. Evinizdeki soğan ve sarımsağı ince ince doğradıktan sonra sularını sıkın ve elde ettiğiniz sıvıyı saç köklerinize mesaj yaparak yedirin.
  • Isırgan Otu Suyu; Bilindiği üzere ısırgan otu bin bir derde deva bir bitkidir. Son günlerde bazı markalar ısırgan otlu şampuanlar üretmekte ve kullanıcılarının beğenilerine sunmaktadırlar. Bu şampuanlardan biri de Almanya menşeli Isırgan özlü Tresan Isırgan otlu şampuandır. Sizler kendi kendinize bu otu saçlarınız için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç tutam ısırgan otunu birkaç bardak su ile bir tencerede kaynatmak ve bu su ile saçlarınızı yıkamak.
  • Marul; Bir meyve sıkacağı yardımıyla birkaç marulun suyunu çıkarıp bu suyu saç köklerinize uygulayın.
  • Kına; Çeşitli renk ve tonları bulunan bu mucizevi bitki çok eskilerden beridir saç köklerinin güçlendirilmesinde kullanılmaktadır. Sizler de saçınızın rengiyle uyumlu olan bir kınayı saçınıza uygulayarak saç köklerinizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Hardal Yağı; Tıpkı zeytin yağı gibi saçlarınıza uygulayabileceğiniz hardal yağı saçların güçlenmesinde oldukça etkili bir maddedir.
Saç Bakımı

Saç dökülmesine maruz kalmak istemiyorsanız veya saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım diyorsanız saçlarınızın bakımını ciddiye almak zorundasınız.

Öncelikle saçlarınız için kullanacağınız her ürünü özenle seçmeye gayret edin. Bu açıdan şampuan seçimi çok önemli. Bununla birlikte saçlarınız için kullanacağınız şekillendirici maddeleri de özenle seçin.

Fön ve Saç şekillendirici cihazlar ısı vererek saçları şekillendirir. Bu da bir süre sonra saçların güçsüzleşmesine ve zayıflayarak kopmasına neden olur. O yüzden bu tür ürünleri kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Saç Yıkama Alışkanlığınıza dikkat edin. Saçların sık bir şekilde yıkanması ve bu yıkama esnasında kullanılan şampuanları saç köklerinin ve derisinin yıpranmasına neden olur.
Doğal Saç Bakım Ürünleri

Yumurtalı Saç Bakım Kürü; Saçınızın miktarına göre bir veya birkaç yumurtayı bir kaba koyup çırpın ardından daha önce ıslattığınız saçınıza köklerden başlayarak yedirmeye başlayın. İşlem tamamlandıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz ısırgan suyuyla saçlarınızı durulayın. Şayet bu yoksa normal ısıdaki bir suyla bu işlemi yapın.

Hindistan Cevizi Yağı; Katı Hindistan cevizi yağını bir tencerede ısıtın ve sıvı hale getirin. Ardından ılık haldeki bu yağı saç köklerinize yedirin. Bu yağ saçlarınızın nemlenmesini ve saç köklerinin güçlenmesini sağlayacaktır.

Sirke; Bir miktar elma sirkesini biraz suyla karıştırıp saç derinize ulaştırın. Bir süre bekledikten sonra saçınızı normal suyla durulayın

Bal; Her derde deva olan bal, saçların bakımında da oldukça revaçta. Siz de bu mucizevi maddeyi saç bakımınızda kullanmak istiyorsanız, bir kaşık doğal balı bir bardak su ile tamamen homojen hale gelecek şekilde karıştırın. Ortaya çıkan bu sıvıyı bir sprey yoluyla kafa derinize temas ettirin ve mesaj yaparak yedirin.

Bitkisel Şampuanlar; Tresan ve Bioxcin gibi bitki özlü şampuanları saç bakımınızda kullanabilirsiniz.
Saç Bakımında Kullanılan Bazı Ürünler

Saç Serumu

Zayıf ve güçsüz saçların beslenmesi ve onarılması amacıyla kullanılan bu ürün saç dökülme problemiyle karşı karşıya kalan kadınların ilk başvurdukları kozmetik ürünlerden biri. Saç serumu saçların dökülmesini engellemekle kalmıyor, saçların daha bakımlı ve güzel görünmesini de sağlıyor.

Saç Kremi

Banyo sonrası kullanılan ve saçların daha iyi taranmasını ve kolay bir şekilde şekil almasını sağlayan bir kozmetik üründür. Genel olarak kadınlar tarafından kullanılan bu ürünün erkekler için olanı da mevcuttur.

Saç Maskesi

Bir takım doğal karışımların saça nüfus ettirilmesi işlemine saç maskesi denir. Saç maskesi, saçların daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar. Özellikle güneşin sebep olduğu solgunluk ve görüntü bozukluklarını giderir.

Saç Bakım Maskeleri

Yukarıda doğal saç bakım yöntemleri bölümünde bu konuyla ilgili faydalı birkaç tarif vermiştik.
Saç bakım Yağı – Doğal Saç Bakım Yağları

Doğadaki bir çok madde insan bünyesi için adeta bir şifa kaynağıdır. Nasıl ki çoğu hastalığın bitkisel bir şifası var. Saç kırıklıkları, saç dökülmeleri ve saç parlaklığının da bitkisel tedavileri mevcut. Doğada tüm bu problemlere iyi gelen bir çok doğal saç bakım yağı var. Bunlar arasında, zeytin yağı, lavanta yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, fındık yağı, menekşe yağı, biberiye yağı, keten yağı, haşhaş yağı, argan yağı ve avakado yağı mevcut.

Yağlı Saçlara Çözüm

Saçların çabuk yağlanmasının bir çok sebebi olabilir. Başta kalıtımsal sebepler olmak üzere, aşırı stres, aşırı yağlı yiyeceklerin ve kimyasal bir takım ilaçlar saçların çabuk yağlanmasına neden olur. Bu saçlarınızın sürekli kaşınmasına, saç köklerinin zayıflamasına ve incelip dökülmesine sebebiyet verir.
Saç Uzatma

Saçlarınızın kısa olduğunu mu düşünüyorsunuz veya onları daha uzun bir hale mi getirmek istiyorsunuz. Merak etmeyin bu mümkün. Hem de herhangi bir kimyasal madde kullanmadan. Size evdeki imkanlarla saçlarınızı en doğal şekilde uzatmanın formüllerini derledik;

Yumurta Maskesi

Yumurta yapısı itibariyle tam bir protein kaynağıdır. İçerdiği kükürt, çinko, demir, selenyum, fosfor ve iyot saçlarınızın uzamasına ve güçlenmesine son derece iyi gelecektir. Yapmanız gereken saçlarınızın uzunluğuna göre bir veya iki yumurtayı bir tatlı kaşığı bal ile iyice çırpıp, köklerden başlayarak tüm saçlarınıza yedirmek.

Elma Sirkesi

Bir litre suya yarım çay bardağı  elma sirkesi koyun ve karıştırın. Her duşun sonunda durulama suyu olarak bu bileşimi kullanın.

Kına

Eskiden beridir saçların daha gür ve güçlü olması için kullanılan kına saçlarınızı uzatmanızda size yardım edecek en önemli tedavi ürünlerinden. Saçınızın renk ve tonuna göre seçtiğiniz kınayı saçınıza uygulayın, saçlarınız kuruduktan sonra yıkayın.

Sarımsak

Sarımsağın saç derisindeki kan dolaşımını arttırdığı artık çok yaygın bir gerçek. Siz de zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı içinde birkaç diş sarımsağı kaynatın, süzün ve haftada üç kez olmak üzere saç diplerinize uygulayın.

E Vitamini

E vitamini genellikle saç uzatmak için kullanılan bir yağdır. Bu yağın antioksidan özelliği vardır. Ve kan dolaşımını arttırarak saçların daha gür ve güçlü çıkmasına yardımcı olur. Eczaneden alacağınız bir E vitamini yağını saç köklerinize uyguladığınızda farkı anlayacaksınız.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir