Windows 10 Format Atma | Geri Yükleme | Hata ve Çözümü

Windows 10 Format Nasıl Atılır (Resetleme|Sıfırlama)

Şayet Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız ve bazı problemler yaşıyorsanız bu problemin en kolay çözümü bilgisayarınıza format yani reset atmak ve tüm ayarları sıfırlamaktır. Neyseki Windows 10 da, bu işlem eski sürümlere göre daha kolay ve daha hızlı. Üstelik format atmadan önce dosyalarınızı da yedeklemenize gerek yok. Çünkü Windows 10 bilgisayarınıza format atarken tüm dosyalarınızı sizin için koruyacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için izleyeceğiniz iki yol vardır. Bilgisayarınızı sıfırlamak için bu üç yoldan herhangi birini tercih edebilirsiniz.
1. Bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan Başlangıç menüsüne girin. Ve buradan Ayarlar bölümünü bulun. Ayarlara girince kaşınıza çıkan ekrandan Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünü seçin ve gelecek ekrandan Kurtarma seçeneğini seçin. Karşınıza çıkacak ekranda Dosyalarımı Sakla ve Herşeyi Kaldır şeklinde iki seçenek göreceksiniz. Bu seçenekler şunu ifade eder. Şayet dosyalarımı sakla derseniz, kişisel dosyalarınız hariç diğer tüm uygulama ve ayarlar sıfırlanır ve bilgisayardan temizlenir. Şayet dosyalarınız arasında bir virüs olduğunu düşünüyorsanız önemli dosyalarınızın yedeğini alıp, herşeyi kaldır seçeneğine tıklayın. Bu seçenek bilgisayarınızdaki her şeyi silip süpürecektir.

2. Bilgisayarınıza ikinci yoldan reset atmak istiyorsanız şu komutları takip edin; Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayar açılırken Shift tuşunu basılı tutun. Bu sırada bilgisayarın sağ alt köşesinde Aç Kapa ve Yeniden Başlat seçenekleri belirecek. Siz Yeniden Başlatı seçip bilgisayarınızın yeniden başlamasını bekleyin. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra karşınıza çıkacak ekrandan önce Sorun Gider düğmesine ardından da bu Bilgisayarı Sıfırla düğmesine basın. Bilgisayarınız Yeniden Başlayacaktır. Bilgisayarınız açılınca gerekli ayarlamaları yapıp herşeye sıfırdan başlayabilirsiniz.
Windows Sistemi Eski Bir Tarihe Geri Alma / Geri Yükleme

Bu işlem için bilgisayarınızın Denetim Masasına girin. Karşınıza çıkacak ekrandan Kurtarma‘yı seçin ve ardından Sistemi Geri Yüklemeyi Aç düğmesine basın. İleri diyerek işleme devam edin. Karşınıza çıkacak herhangi bir geri yükleme tarihini seçerek işlemi tamamlayın.

Windows “Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oluştu” Hatası ve Çözümü

Şayet Bigisayarınıza Format atarken böyle bir uyarıyla karşılaşıyorsanız aşağıdaki komutları uygulayın.

Öncelikle güncellenmemiş herhangi bir uygulama bulunmadığından emin olun. Windows Update bölümünü kontrol edin. Tüm uygulamaları güncelleştirdikten sonra ekranın sağ alt köşesinde yer alan Başlat‘a basıp Çalıştır seçeneğini tercih edin. Karşınıza çıkacak kutuya şu komutları girin.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Ardından

SFC /SCANNOW

Komutunu girip Enter’a basın. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızı sıfırlamayı tekrar deneyin.

Şayet bu yöntem işe yaramazsa bilgisayarınızı önceki bir sürüme geçirin. Veya herhangi bir hata ayıklama programı yardımıyla bilgisayarınızdaki hataları ayıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir